Sołtys wsi: Tadeusz Matyjasek
Współczesna Zawada tworzy trójkąt topograficzny złożony z dawnych, samodzielnych miejscowości - Zawady, Podlesia i Bałtówki. Najstarszą jest Zawada, przez którą prowadzi wczesnośredniowieczny szlak, wychodzący z rozwidlenia dróg w Trójcy pod Zawichostem i wiodący przez Czyżów, Janików, Zawadę i Drygulec. Pod koniec XIX wieku wykaz miejscowości guberni radomskiej odnotowuje należącą do parafii w Bidzinach Zawadę Wyszmontowską, która miała 45 domów drewnianych i 5 kamiennych, zamieszkałych przez 90 osób. Istniała też druga Zawada z dodatkiem "Wlonicka", był to właściwie folwark złożony z dwóch domów (czworaków) zamieszkałych przez 20 osób. Majątek ten dzierżawili Targowscy z Winiar. Następnie 180-morgową posiadłość kupił zamożny ożarowski Żyd, Pejsak Bursztyn.
Sąsiadująca z Zawadą Bałtówka to również niewielki folwark, który nabył inny ożarowski Żyd, Lajzer Zycholtz. Wybudował on tu przydrożną karczmę już przy nowej drodze. Żydzi założyli w tej okolicy cegielnię i wapiennik. Trzecia miejscowość to właściwie folwark w Podlesiu, który pod koniec ubiegłego wieku miał 360 morgów. Od Baczyńskich Podlesie kupili Kotkowscy i gospodarowali tu do II-ej wojny światowej, kiedy to folwarkiem zarządzali okupanci. Po wojnie majątek rozparcelowano, a później powstała tu rolnicza spółdzielnia produkcyjna, która ogłosiła upadłość po 1989 r. z dawnych zabudowań dworskich pozostały, dziś już zabytkowe, budynki gospodarcze o charakterystycznej architekturze z II-ej połowy XIX w.
W 1914 r. Bursztynowie - jak utrzymuje 86-letni Władysław Chruściak - rozparcelowali majątek i sprzedali ziemię okolicznym chłopom. w ten sposób powstała Zawada Kolonia, która po drugiej wojnie światowej zaczęła się sadowić wzdłuż szosy Ożarów - Zawichost. w międzywojennej Zawadzie aktywnie działało koło Związku Młodzieży Wiejskiej "Wici", założone przez Józefa Bińczaka, znanego później działacza i pisarza. z Zawady pochodziła też znana w okolicy kapela dęta.
Po wojnie sporo młodych wyjechało w świat, a z biegiem lat dawna Zawada zaczęła się wyludniać. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach przydrożny pas działek przy szosie Ożarów - zakręt w Bałtówce i dalej w kierunku Annopola oraz w stronę Zawichostu - stał się bardzo atrakcyjny dla nowego osadnictwa. Powstały tu nie tylko okazałe podmiejskie domy, ale również małe zakłady handlowe i usługowe. Zmienia się także charakter rolnictwa. Dawniej dominowała uprawa zbóż i roślin okopowych oraz hodowla zwierząt. Obecnie coraz większy areał zajmują sady.