Przed Bożym Narodzeniem odbywają się spotkania wigilijne w wielu środowiskach, grupach zawodowych, instytucjach. Opłatkiem dzielą się osoby starsze z Klubu Seniora, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Sobowie i Czachowie, Schroniska imienia Przemienienia Pańskiego Wspólnota Chleb Życia w Jankowicach, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Ożarowie, osoby starsze, chore, niepełnosprawne, samotne z terenu gminy, ich opiekunowie.
Po raz pierwszy w Klubie Seniora
- Dzielenie się opłatkiem to szczególny zwyczaj w naszej tradycji, w historii kraju, naszej wiary – mówi burmistrz Marcin Majcher, który w tych dniach uczestniczy w wielu spotkaniach w mieszkańcami.- Na stole pojawiają się potrawy wigilijne, składamy sobie życzenia. Wieczerzy towarzyszy miła, sympatyczna atmosfera, nie brakuje w takich sytuacjach momentów pełnych wzruszeń.
Po raz pierwszy wigilia odbyła się w nowym budynku Domu Seniora. Uczestniczyło w niej około 100 osób, seniorów z Klubu Senior Plus i Klubu Seniora. W wigilii uczestniczyli burmistrz Marcin Majcher, sekretarz Tomasz Sobieraj.
Część artystyczną przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących imienia Edwarda Szylki pod opieką Doroty Rafałkowskiej i Elżbiety Ryś-Kopacz.
- To było piękne spotkanie w nowym obiekcie – powiedziała kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej, Małgorzata Dębniak. - Ksiądz prałat Stanisław Szczerek jako ksiądz senior skierował słowo boże do seniorów, co było szczególnie sympatyczne.
W spotkaniu uczestniczyło wiele znanych osób, które pracowały w Urzędzie Gminy, pomocy społecznej, między innymi Lucjanna Szczęsna, Marcin Kwieciński.
Z podopiecznymi Ośrodka Pomocy Społecznej
Około 110 osób gościł Ośrodek Pomocy Społecznej na wigilii zorganizowanej w gminie już po raz siedemnasty. W imieniu biskupa diecezji sandomierskiej Krzysztofa Nitkiewicza uczestniczył w niej dyrektor Caritas w Sandomierzu, ksiądz Bogusław Pitucha, zasłużony we wspieraniu osób chorych, niepełnosprawnych. Pobłogosławił opłatki i złożył wszystkim życzenia, za co wszyscy byli mu wdzięczni. Na wigilię przybyli też burmistrz Marcin Majcher, sekretarz gminy Tomasz Sobieraj i skarbnik Stefania Dziedzic.
Podobał się wszystkim montaż słowno-muzyczny, w którym przypomniano wspomnienia żołnierzy, legionistów z lat 1914-1918. – W tym czasie Polska walczyła o swoją niepodległość. Polacy, żołnierze walczyli w różnych oddziałach – wyjaśniała Barbara Banajska ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Ożarowie, która przygotowała spektakl. - Boże Narodzenie, mimo całej złożonej sytuacji na froncie, był tak w nich głęboko, że potrafili na ten czas zatrzymać się, życzyć sobie wszystkiego najlepszego. Dotarłam do albumu „Wigilie polskiego żołnierza” wydanego w 2013 r. i na jego podstawie stworzyłam scenariusz.
Uczestnicy wigilii mogli usłyszeć piękne kolędy: Cicha noc, Bóg się rodzi, pójdźmy wszyscy do stajenki. Za część muzyczną odpowiadali Sylwia Sylwia Szymańska-Broś z Zespołu Szkół Ogólnokształcących imienia Edwarda Szylki i Dariusz Wójcik z Zespołu Szkół imienia Marii Curie-Skłodowskiej, który na podstawie wiersza księdza Jana Twardowskiego „Dawna wigilia” ułożył piękną aranżację muzyczną.
Na scenie wystąpiło około 15 uczniów wymienionych szkół. W spektaklu brały też udział trzy osoby ze Środowiskowego Domu Samopomocy. Występowała również Schola, która działa przy miejscowej parafii.