Stoiska sołeckie ozdobą dożynek
Podczas ostatnich dożynek gminnych w Lasocinie po raz pierwszy zostały zaprezentowane stoiska sołeckie. Ich hasło mieściło się w kilku słowach: ratujemy nasze dziedzictwo kulturowe.
- Znaczna część sołectw, oprócz przygotowania wieńca dożynkowego, zechciała się pokazać w sposób szczególny – mówi burmistrz Marcin Majcher. – Mieszkańcy zaprezentowali nam między innymi potrawy regionalne, stroje, sprzęty gospodarstwa domowego. Można było podziwiać bukiety świeżych i zasuszonych kwiatów polnych, domowych. I to uzyskało powszechną aprobatę.
Niektóre sołectwa zgromadziły meble, wyposażenie kuchni, pokoju, dawne maszyny rolnicze używane w czasie żniw, stare urządzenia służące często bardzo ciekawym zawodom. I to zaowocowało tym, że mieszkańcy z uwagą oglądali dawne wyposażenie mieszkań, izb wiejskich. Poznawali także tajniki przygotowywania posiłków regionalnych. Mogli także degustować dawne, rzadko spotykane dzisiaj na naszych stołach potrawy, które zostały przygotowane przez poszczególne Koła Gospodyń Wiejskich. Osoby, które obsługiwały stoiska, były ubrane w tradycyjne stroje. Były one tak dobrane, by wkomponować się w swoją tradycję rolniczą. Stoiska cieszyły się dużą popularnością, były oblegane przez mieszkańców.
Osiem sołectw zaprezentowało swoje stoiska: Biedrzychów, Czachów, Binkowice, Jankowice, Suchodółka, Maruszów, Stróża, Wyszmontów. Każde z nich pokazało specjalistyczne, ciekawe elementy. To przybliżyło przeszłość, historię, szczególnie młodym uczestnikom dożynek.
Pomysł z prezentacją stoisk sołeckich był trafiony w dziesiątkę. Kierownik Referatu Rolnictwa i Gospodarki Gruntami Urzędu Miejskiego, Tomasz Pietras zapewnia, że ta prezentacja miejscowości będzie kontynuowana. - Mieszkańcy zainteresowali się naszą propozycją- wyjaśnia. - Każdy w domu ma dużo urządzeń, które, jeśli nie zadbamy o nie, wylądują na śmietniku. Teraz jeszcze możemy je uratować. Może w przyszłości będziemy mieli większy, szerszy pomysł na zagospodarowanie wszystkich przedmiotów, urządzeń i narzędzi.