W Lasocinie odbyły się gminne dożynki. Deszczowa pogoda sprawiła, że mieszkańcy i goście z okolicznych gmin zgromadzili pod przygotowanymi wcześniej namiotami.
Mszę świętą odprawił proboszcz parafii w Lasocinie, ksiądz Mirosław Frączek. Po nabożeństwie mieszkańcy przyjechali samochodami na pobliskie błonia.
Bochen z tegorocznych ziaren
Uroczystości na błoniach rozpoczęły się od odegrania „Roty”. Starostowie dożynek, Agnieszka Szwagierczak z Grochocic i Piotr Adamski z Jankowic, na scenie przekazali burmistrzowi Marcinowi Majcherowi dorodny, tradycyjny bochen chleba. – Oto bochen wypieczony z tegorocznych ziaren. Przekazujemy go na pana ręce jako gospodarza naszej gminy, prosząc, aby dzielił go sprawiedliwie, między wszystkich mieszkańców naszej gminy.
- Serdecznie dziękuję za dorodny bochen – odpowiedział burmistrz. - Przyrzekam, że będę dzielił go sprawiedliwie, by w naszej gminie nie brakowało pragnącym chleba. To jest efekt pracy waszej, wszystkich rolników.
Burmistrz pokroił chleb i pierwszą kromką poczęstował posła na Sejm RP Kazimierza Kotowskiego. - To już ponad dwadzieścia lat razem współpracujemy, razem planujemy różne rozwiązania – powiedział poseł. - To ważne, że potrafimy nawiązać dialog i idziemy do przodu. Szukamy elementów, które nas łączą, a nie dzielą. Tych podziałów mamy już dość! Jeśli za wybory samorządowe biorą się ci, którzy są daleko od miast, miasteczek i wiosek, to gdzie w tym wszystkim jest troska i zrozumienie człowieka z tych małych środowisk. Czy to jest idea samorządności? Proszę was słowami wielkiego świętokrzyskiego barda, twórcy wielu wspaniałych utworów, świętej pamięci Bronisława Opałki, który w jednym z utworów śpiewał i mówił: „Ja jestem stąd i mi zależy”. Zróbmy wszystko, abyśmy dalej tworzyli spójny system samorządowy. Zawsze byliśmy blisko ludzkich spraw.
Mieszkańcy spróbowali, jak smakuje chleb z tegorocznych zbiorów. Przedstawiciele sołectw ośpiewali na scenie prezentowane wieńce. - Choć pochodzę ze wsi, nie wstydzę się tego i cenię rolnika każdego – słychać było słowa.
Burmistrz Marcin Majcher przypomniał, że tegoroczne plony zostały narażone na długotrwałą suszę. Szczególnie trudny rok dotknął naszych sadowników. Niezwykle obfite plony porzeczki i wiśni nie zostały zebrane. Doceniając trud rolników i sadowników, gmina stara się im stworzyć korzystne warunki gospodarowania. Burmistrz w kilku słowach podsumował najważniejsze zadania wykonane w ostatnim czasie. Powiedział o wielu zbudowanych drogach gminnych i powiatowych, o systematycznej modernizacji oświetlenia ulicznego. – Pragnę serdecznie podziękować za wasz rolniczy trud. Dziękuję marszałkowi województwa za szeroki strumień środków unijnych, wspierających wiejskie inwestycje. Dziękuję moim współpracownikom na rzecz naszych rolników. Wszystkich rolnikom życzę spełnienia marzeń. Szczęść wam, Boże!
Odznaki dla rolników i samorządowców
Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk w imieniu wszystkich radnych, Zarządu Województwa z marszałkiem Adamem Jarubasem na czele podziękował rolnikom za pracę. - Dzięki waszej pracy nigdy nam nie brakuje chleba – podkreślił. - Dzisiaj pogoda może nie sprzyja zabawie, ale dla nas, dla gości dożynkowych, jest dobrą lekcją nauki, bo raz w Lasocinie jesteśmy w gorącym słońcu, w spiekocie, w kurzu, a dziś w chłodnym deszczu, co pokazuje, że praca rolnika to naprawdę wielki trud i ten trud czasem gości dożynkowi powinni odczuć.
W dalszej części przewodniczący Arkadiusz Bąk zwrócił się do burmistrza, nawiązując do jego wypowiedzi o środkach unijnych. - To nie my tworzymy pieniądze dla was, to dzięki waszym wnioskom, mamy na co te pieniądze przeznaczyć. Trafiają one pod każdą świętokrzyską strzechę. Z Warszawy tak dobrze nie widać Kielc czy Ożarowa.
Arkadiusz Bąk podziękował rolnikom, samorządowcom i wręczył im Medale XX-Lecia Województwa Świętokrzyskiego. - Stworzyliśmy markę, region i dzisiaj dumnie możemy mówić, że jesteśmy mieszkańcami Świętokrzyskiego – uzasadniał.
Medale otrzymali starostowie dożynek, Agnieszka Szwagierczak i Piotr Adamski starosta opatowski Bogusław Włodarczyk, przewodnicząca Rady Miejskiej w Ożarowie, Krystyna Wieczorek.
Głos zabierali: między innymi: starosta opatowski Bogusław Włodarczyk, powiatowy lekarz weterynarii Bogusław Mąka, kierownik Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa w Opatowie, Artur Lis, znany samorządowiec Józef Grabowski. Odczytane zostały listy od posła Andrzeja Kryja i wojewody świętokrzyskiej Agaty Wojtyszek.
W rozstrzygniętym podczas dożynek konkursie „Piękna i bezpieczna zagroda, przyjazna środowisku” grupa gospodarzy otrzymała nagrody i wyróżnienia: I miejsce, Anna i Jacek Buglewscy – Wyszmontów, II miejsce - Agnieszka i Tomasz Frączek – Karsy, III miejsce Agata i Andrzej Bonieccy – Jakubowice. Podziękowania za udział w konkursie "Piękna i bezpieczna zagroda - przyjazna środowisku" otrzymali: Teresa i Władysław Gębura - Potok, Renata i Jarosław Skrok - Przybysławice.
W części artystycznej wystąpili: grupa taneczna „Pin-Up-Kids” z PZSiP w Lasocinie, kapela „Morki”, zespoły śpiewacze – „Sobowiacy” „Lasowiacy”, „Ożarowiacy”, "Nowianecki”, „Lasocianie”, KGW Wyszmontów, soliści z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ożarowie. Gwiazdą wieczoru był zespół „Players”. Zabawa taneczna odbyła się w rytmach zespołu „Amaretto”.
Wieńce przygotowali (sołectwa i organizacje):
- OŻAROWIACY
- LASOCIN
- BINKOWICE
- DĘBNO
- GLINIANY
- GROCHOCICE
- JAKUBOWICE
- NIEMCÓWKA
- NOWE
- OŻARÓW UL. KOLEJOWA
- SOBÓW
- SZYMANÓWKA
- TOMINY
- WLONICE
- WYSZMONTÓW
- „ZWIĄZEK KÓŁEK, ROLNIKÓW I ORGANIZACJI ROLNICZYCH”
WYNIKI KONKURSU ELIMINACJI GMINNYCH – 2018 r. „Piękna i Bezpieczna Zagroda - Przyjazna Środowisku”
I miejsce Anna i Jacek Buglewscy – Wyszmontów
II miejsce Agnieszka i Tomasz Frączek – Karsy
III miejsce Agata i Andrzej Bonieccy – Jakubowice