Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Szymanówce obchodziła jubileusz 55-lecia. Grupa zasłużonych druhów otrzymała medale i odznaki.
Medale i odznaki
Uroczystości w Szymanówce rozpoczęły się od odprawieniu mszy świętej przez księdza Jana Tosia, proboszcza parafii św. Anny w Janikowie. Następnie dowódca uroczystości, druh Tomasz Batóg złożył meldunek prezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Opatowie, burmistrzowi Marcinowi Majcherowi o gotowości pododdziału do rozpoczęcia uroczystości.
Prezes OSP w Szymanówce, druh Mirosław Kostyra powitał wszystkie osoby, które przybyły na uroczystości. Naczelnik OSP w Szymanówce, druh Sławomir Tomalski odczytał rys historyczny jednostki, w którym przypomniał, że powstała w 1963 r. Początkowo sprzęt był przechowywany u mieszkańców, zadaniem stała się więc budowa strażnicy. Prace, które trwały cztery lata, rozpoczęto w 1974 r. W ostatnich latach Szymanówka wygrała trzykrotnie gminne zawody sportowo-pożarnicze.
Medale i odznaki otrzymali: Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – Łukasz Adamski, Brązowy Medal – Tomasz Sobieraj, Mirosław Kostyra, Marek Tomalski, Odznakę „Strażak Wzorowy” – Tomasz Batóg, Adrian Kostyra, Marcin Stec, Michał Stec, Mariusz Tomalski, Łukasz Zając, Arkadiusz Religa, Odznakę „Za Wysługę lat – XV” – Tadeusz Matyjasek, „Za Wysługę lat – XX” – Sławomir Tomalski, „Za Wysługę Lat – XXV” – Adam Skrzyński, Dariusz Wilczyński, Mirosław Kostyra, „Za Wysługę lat – XXXV” – Marek Tomalski. Okolicznościową figurę św. Floriana burmistrz Marcin Majcher przekazał jednostce OSP na ręce prezesa Mirosława Kostyry.
Odznaczenia wręczali: burmistrz Marcin Majcher, starosta opatowski Bogusław Włodarczyk, zastępca burmistrza Paweł Rędziak, komendant powiatowy PSP w Opatowie, starszy kapitan, Sylwester Kochanowicz
Wielki wkład druhów
Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Opatowie, burmistrz Ożarowa, Marcin Majcher wyraził zadowolenie z licznej obecności mieszkańców i członków OSP na jubileuszu jednostki. - Pamiętam czasy, gdy powstawał ten budynek i jaka była wtedy działalność, zaangażowanie społeczne – powiedział. - Dziś trzeba pamiętać o tych, którzy przyczynili się do powstania tej placówki. Tu wspomnę o rodzinie Religów, Jana Wilczyńskiego. To byli aktywni ludzie, którzy starali się, by w tej miejscowości powstawała placówka OSP i by można ją było wyposażyć.
Burmistrz Marcin Majcher podziękował za wielki wkład druhów, którzy wspierali jednostkę. Pogratulował osiągnięć w zawodach sportowo-pożarniczych, które doprowadziły do wygranej w powiecie. Podziękował mieszkańcom za organizację jubileuszu. - Dołączają do was coraz to młodsi ludzie i mam nadzieję, że po przejściu specjalistycznych kursów szkoleniowych będą także uczestniczyć w akcjach pożarniczych i ratowniczych – podkreślił. - Taki jest wymóg prawny, takie obostrzenia obecnego regulaminu.
Zawieszony starosta Bogusław Włodarczyk powiedział, że straż wrosła w tradycje Polski. Trudno bez niej wyobrazić sobie naszą historię, uroczystości państwowe, samorządowe, religijne. Już sama obecność strażaków zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom. Starszy kapitan Sylwester Kochanowicz złożył strażakom gratulacje i podziękowania za bezinteresowną, społeczną służbę, za stałą pomoc ludziom dotkniętym klęską ognia, wody i innymi miejscowymi zagrożeniami. Druh Sławomir Tomalski podziękował burmistrzowi, władzom samorządowym za pomoc w organizację uroczystości, druhom z innych jednostek pocztom sztandarowym za przybycie.
Jedna wielka rodzina
Prezes OSP w Szymanówce, druh Mirosław Kostyra podczas rozmowy z reporterem przypomniał, że jego 22-letni syn Adrian przygotował rys historyczny. Ojciec Marian, rocznik 1940, działał w jednostce, był jednym z budowniczych jej siedziby, przez wiele lat tu pracował. - Pielęgnuję tradycje jednostki, Szymanówka – opowiadał. - To jedna wielka rodzina, wszyscy wywodzą się od Szymona Religi. To jest mój prapradziadek z dalszej rodziny. W pierwszych latach jednostki połowę druhów stanowiły osoby o nazwisku Religa. Mój pradziadek był druhem strażakiem w jednostce OSP w Janikowie, gdzie straż była tworzona jeszcze w okresie międzywojennym.
Obecnie jednostka liczy 21 druhów, ma się całkiem dobrze, chociaż przed kilku laty właściwie juz przestała istnieć. Środki z funduszu sołeckiego druhowie wykorzystują na modernizację remizy. Najstarszy druhem jest 60-letni Marek Tomalski, najmłodszym – Jakub Gajek. .
Druh Marek Tomalski pamiętam moment, gdy został przyjęty do jednostki. - To jakby było wczoraj, przyjmował mnie Jan Wilczyński, który wtedy był komendantem OSP – wspominał. - W tej jednostce, w Szymanówce, w tym budynku zostałem przyjęty do OSP.
Grochówka, atrakcje dla dzieci
W części artystycznej uroczystości wystąpiły wychowanki Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury imienia Aleksandra Patkowskiego, Alicja Śmielak i Zuzanna Bąk.
Po części oficjalnej zaproszeni goście i mieszkańcy składali wpisy w strażackiej księdze pamiątkowej. Odwiedzali „Kącik historyczny OSP w Szymanówce”. Wszyscy mogli spróbować tradycyjnej grochówki, nie brakowało atrakcji dla dzieci.
Uroczystości prowadzili druhowie: Łukasz Adamski, sekretarz gminy Tomasz Sobieraj.
W uroczystościach, oprócz juz wymienionych osób, uczestniczyły między innymi: skarbnik gminy Stefania Dziedzic, zastępca skarbnika Beata Dąbrowska, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Gminy Ożarów, Jerzy Nogaj, dyrektor MGOK, Marian Sus, radni, sołtysi.