Rada Miejska podjęła cztery uchwały, które dotyczą utworzenia Dziennego Domu „Senior+” i Klubu „Senior+”. Kolejne uchwały zawierają szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w dziennym Domu „Senior+” oraz zmian Statutu Ośrodka Pomocy Społecznej.
Kierownik OPS Małgorzata Dębniak wyjaśnia, że podjęcie uchwał było niezbędne, bo od września planowane jest rozpoczęcie działalności dwóch nowych placówek. Należało określić ogólny zakres ich działania, kryteria uczestnictwa seniorów.
Nowe podmioty są placówkami wsparcia, zgodnie z ustawą o pomocy społecznej każdy może z nich korzystać. Jednakże fakt uczestnictwa w Dziennym Domu „Senior+” musi być potwierdzony decyzją administracyjną. I tylko z tego względu będzie można napisać wniosek i złożyć go w OPS. Każda osoba, która się zakwalifikuje, otrzyma odpowiednią odpowiedź.
Czym się różni Dzienny Dom „Senior+” od Klubu „Senior+”? - W domu udzielamy niezbędnej pomocy w codziennym funkcjonowaniu, zapewniamy usługi rehabilitacyjno-opiekuńcze – wyjaśnia kierownik Małgorzata Dębniak. – Zapewniamy je osobom, które potrzebują większego wsparcia. Mamy dla naszych seniorów bogatą ofertę prozdrowotną, aktywizacji ruchowej, kulturalno-oświatowej. Będziemy mieć także możliwość dowiezienia osób, bo dysponujemy samochodem.
W Dziennym Domu „Senior+” będzie funkcjonował punkt rehabilitacji, by szybko przyjść z pomocą seniorom. Jeśli ktoś będzie doraźnie potrzebował jakiegoś masażu, to zatrudniony pracownik przyjdzie mu z pomocą i takie czynności będzie wykonywał. W placówkach służby zdrowia usługi te nie zawsze terminowo są realizowane i trzeba czekać długi czas na przyjęcie.
Czasem osoby potrzebujące wsparcia są po wypadkach, operacjach i nie mogą samodzielnie się obsłużyć. I nowej placówce pracownicy przyjdą im z pomocą nawet w wykonywaniu zabiegów higienicznych, pomocy w kąpieli. To wszystko będzie zależało od potrzeb. Dzienny Dom „Senior+” zapewni jeszcze gorące posiłki, które będą dowożone z Zespołu Szkół Ogólnokształcących imienia Edwarda Szylki.
W Dziennym Domu „Senior+” i Klubie „Senior+” gmina początkowo przewiduje udział jednorazowy po około 20 osób. Jeśli będzie większe zainteresowanie, kolejne osoby będą wpisywane na listę dodatkową i i ewentualnie od przyszłego roku zwiększona zostanie liczba miejsc.
- Pierwsze miesiące będą sondażowe, zorientujemy się, czego oczekują od nas nasi uczestnicy, czym się interesują, jakie są ich potrzeby i oczekiwania – mówi burmistrz Marcin Majcher. - I potem będziemy starać się nawet i ustalić miejsca dodatkowe, by zabezpieczyć oczekiwania. Zapraszamy do udziału w naszej inicjatywie wszystkich seniorów w wieku 60+, aktywnych zawodowo, bo dla każdego mamy atrakcyjną ofertę.
Gmina już od kilku miesięcy prowadziła rozpoznanie środowiska ludzi starszych poprzez Akademię Seniora, spotkania, porady. Ma doskonałą wiedzą na temat środowiska. Każdemu jest w stanie pomóc. Obecnie w Akademii Seniora jest zapisanych 130 osób.