Burmistrz Marcin Majcher podpisał w Urzędzie Miasta umowę z firmą Dromar R.L. Bożek z Ostrowca Świętokrzyskiego na wykonanie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Inwestycja jest dofinansowana z Urzędu Marszałkowskiego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego w 75 proc., co daje 1,922 mln zł. Wszystkie prace będą kosztować 2,563 mln zł i zostaną wykonane do 22 października br.
- To jest pionierska inicjatywa gminy Ożarów w naszym regionie – powiedział burmistrz Marcin Majcher. – Przedsięwzięcie ma wspomóc nasze działania proekologiczne, przede wszystkim w przygotowywaniu i magazynowaniu odpadów komunalnych. Ponadto chcemy wprowadzić część edukacyjną dla młodzieży, dla osób, które będą zainteresowane procesem unieszkodliwiania, likwidacji, skutków zanieczyszczeń w naszej gminie. Gromadzone materiały będą później albo wykorzystane w recyklingu, albo zostaną odwiezione do punktu segregacji odpadów komunalnych.
Burmistrz zakłada, że może uda się gminie stworzyć tam punkt ponownej naprawy i wykorzystania oddanego sprzętu wielkogabarytowego, oddawanych mniejszych elementów. To będzie powtórne wykorzystanie surowców, materiałów, które zostały oddane do punktu selektywnej zbiórki odpadów, na przykład gruzu. Gmina chce włączyć sezonowo kruszarkę i uzyskany materiał wykorzystać pod drogi gminne jak robiła to w poprzednich latach.
Prezes firmy Dromar, Ryszard Bożek obiecał, że wykona prace w terminie, chociaż jest ich duży zakres. Półtora miliona złotych to są koszty różnych urządzeń i materiałów, które muszą być zakupione. - Mamy ponad 20-letnie doświadczenie i nie będzie żadnych problemów z realizacją tej inwestycji – mówił prezes. - Specjalizujemy się w robotach drogowych i kanalizacyjnych, przed dwoma lata prowadziliśmy rozbudowę zakładu, wysypiska śmieci w Janiku koło Ostrowca Świętokrzyskiego.
Zadowolony z podpisania umowy był Jarosław Pastuszka, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, bezpośredni beneficjent inwestycji. - Dla nas to będzie skok jakościowy, zdecydowanie lepsze warunki lokalowe – podkreślił. - Będzie miejsce na poszczególne frakcje, na odpady niebezpieczne, ich przechowywanie.
Zastępca burmistrza Paweł Rędziak przypomniał, że gmina w ostatnich latach postawiła na ekologię w gospodarce odpadami. Przeprowadziła pełną rekultywację starego wysypiska odpadów, które zostało zamknięte decyzją wojewody. Utworzyła w 100 proc. spółkę komunalną i dofinansowała zakup samochodów odbierających odpady komunalne zbierane selektywnie. Utworzyła na terenie bloków, czyli osiedla Wzgórze, półpodziemne punkty odbioru odpadów, bo altany śmietnikowe nie zawsze dobrze wyglądały pod względem estetyki. Gmina chce stworzyć godne warunki odbioru odpadów na miarę XXI wieku.
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych będzie zlokalizowany w tym miejscu, gdzie już prowadzona jest miniselekcja. Mieszkańcy przywożą tam trawę, gałęzie, gruz, popiół. W tym miejscu gmina chce wykonać boksy z prawdziwego zdarzenia, monitoring, teren ogrodzić, uporządkować.
Prace przewidują między innymi budowę najazdowej rampy rozładunkowej wraz z boksami. W pomieszczeniach pod rampą znajdą się magazyny: na przedmioty przeznaczone do ponownego użycia, na odpady, w tym zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, na odpady niebezpieczne, na potrzeby punktu. Powstaną też wiaty magazynowe W1 i W2 , salka edukacyjna wraz z zapleczem socjalno-bytowym, kontener socjalno-biurowy, waga samochodowa na fundamencie. Teren zostanie utwardzony, powstaną drogi dojazdowe, place, posadzona zostanie zieleń, trawa.