Gmina Ożarów przygotowała kolejną albumową publikację, tym razem „Wolność nie powstała znikąd”, podtytuł: Z dziejów ziemi ożarowskiej w latach 1794-1920”. Promocja albumu odbędzie się 8 lipca w Jakubowicach podczas uroczystości odsłonięcia popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego z udziałem Samodzielnego Batalionu Radiotechnicznego, który zadba o przeprowadzenie uroczystości zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
- To kolejne wydanie dotyczące historii ziemi ożarowskiej – mówi burmistrz Marcin Majcher. - Pierwsze wydanie, które opublikowaliśmy o niepodległości, bardzo precyzyjnie zawierało czasy legionowe i lata 1914 -15. Chcieliśmy wtedy zaznaczyć aktywność legionową na naszych ziemiach ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości Jakubowice, gdzie miał miejsce historyczny moment nadania pierwszych nominacji oficerskich 12 października 1914 r. Obserwując ogromne zainteresowanie i zapotrzebowanie na tego rodzaju publikacje, postaraliśmy się także wypełnić i opisać lata następne 1916-1920, działania wojenne na ziemi ożarowskiej.
Tym razem autorzy publikacji, Marek Lis i Józef Myjak, cofnęli się do przyczyn utraty niepodległości przez państwo polskie. Zawarli materiały począwszy od rozbiorów Polski poprzez okres powstań, walk niepodległościowych aż do uzyskania niepodległości przez państwo polskie.
Traktuje ogólnie o przyczynach utraty niepodległości przez państwo polskie, później przedstawia okres niewoli, kiedy byliśmy pod rozbiorami, a także czasy, kiedy zaczęła się rodzić narodowa tożsamość. Powstawały wówczas pierwsze ugrupowania polityczne, potem formacje wojskowe, które służyły w armiach innych krajów, ale z myślą o tym, że ich udział przyniesie niepodległość.
Ksiązka oparta jest na dokumentach, które autorzy uzyskali nie tylko z punktów archiwalnych, ale również z przekazów i materiałów spisanych lub ustnie przekazanych przez rodziny. Dotyczyły one wydarzeń, udziału mieszkańców w działaniach wojennych, przeżywania sytuacji wojennej. W relacjach zawarta jest atmosfera panująca wśród ludności wiejskiej, mieszczaństwa, rodzin szlacheckich, ziemiańskich. Autorzy chcieli ją upamiętnić, bo to bardzo ulotna rzecz. Często ważne wydarzenia giną z czasem i nie udaje się ich już odtworzyć. Ksiązka jest bogato ilustrowana, zawiera wiele dokumentów, zdjęć, co jest też jej dodatkową wartością.