W Maruszowie otwarto nową świetlicę wiejską. Uroczystość połączono z dniem dziecka. Impreza zgromadziła mieszkańców całej miejscowości, wielu gości z sąsiednich sołectw, gmin i powiatu.
- Mieszkańcy Maruszowa nie posiadali konkretnego miejsca, gdzie mogliby się spokojnie spotkać – powiedział burmistrz Marcin Majcher. – Dziękuję radnej Marioli Bańcer i naszej pracownicy Katarzynie Janiszewskiej za inicjatywę budowy świetlicy. Doszliśmy do wniosku, że w tak dużej miejscowości powinien być budynek stabilny, by organizować tu różne imprezy środowiskowe, rozpocząć działalność kulturalną. Dziękuję za wszystkie prace Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wsi Maruszów, firmie budowlanej Wisbud.
Radna Mariola Bańcer powitała wszystkie osoby przybyłe na uroczystość. - Jestem dumna, że powstała u nas taka świetlica – powiedziała. - Jeszcze przed rokiem było tu puste pole. Dzisiaj mamy już piękny budynek, możemy z niego korzystać, jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje. Dziękuję staroście, Radzie Miejskiej z przewodniczącą Krystyną Wieczorek, burmistrzowi, zastępcy burmistrza. Dzisiaj bawimy się, dopóki sił nam wystarczy.
Zawieszony starosta Bogusław Włodarczyk podziękował radnym, gminie za przygotowanie inwestycji, burmistrzom, sekretarzowi gminy Tomaszowi Sobierajowi. Sołtys Mariusz Kozieł mówił, że to jeszcze nie koniec inicjatyw społeczności wiejskiej. W planach są kolejne imprezy.
Symboliczną wstęgę przecięli zaproszeni goście, burmistrz Marcin Majcher, starosta Bogusław Włodarczyk, przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Wieczorek, ksiądz proboszcz Mirosław Frączek, sołtys wsi Mariusz Kozieł, dzieci. Ksiądz proboszcz Mirosław Frączek poświęcił świetlicę. Drewniany krzyż wyrzeźbił i ofiarował do świetlicy miejscowy regionalista Edward Ziarko.
Podczas pikniku organizator zawodów wędkarskich Konrad Janiszewski ogłosił wyniki i wspólnie z burmistrzem wręczył nagrody. W zawodach na jeziorze Czarnym wzięło udział 28 dzieci, które łowiły karpie, amury, płocie. Dzięki sponsorom, burmistrzowi Ożarowa, salonowi wędkarskiemu w Sandomierzu ufundowane zostały dla wszystkich nagrody.
Gry, zabawy, konkursy przeprowadzali podczas pikniku instruktorzy z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zjeżdżalnie, kucyki, malowanie twarzy oraz pokaz starych motocykli i samochodów. Mieszkanki Maruszowa upiekły ciasto, były darmowa grochówka, kiełbaski, piwo, pączki oraz lody i napoje. Widać było, że mieszkańcy chcą się spotykać, angażować i czują się potrzebni w swojej społeczności. Dyskoteka pod gołym niebem trwała do późnych godzin nocnych.
W ubiegłym roku budowa świetlicy w Maruszowie została włączona do projektu budżetu. Gmina Ożarów przeznaczyła na nią ok. 450 tys. zł, Lokalna Grupa Działania Powiatu Opatowskiego - 100 tys. zł. Wykonawcą inwestycji była firma Wisbud. Prace zostały wykonane w ciągu kilku miesięcy, od października ubiegłego roku. Lekka zima sprzyjała inwestycji, do maja budynek został wykonany. Działka o powierzchni około 23 arów została zakupiona przez samorząd gminy, jest tu miejsce na parking, scenę. Mieszkańcy przeznaczyli środki z funduszu sołeckiego na wyposażenie świetlicy. Tu będą odbywać się imprezy w różnych porach roku, komunie, imieniny, osiemnastki, andrzejki, mikołajki, spotkania opłatkowe, sylwestrowe, noworoczne. Budynkiem będzie się troszczyć na co dzień Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Maruszów.
Stowarzyszenie działa od lutego ubiegłego roku, chce integrować mieszkańców, zachęcić nie tylko do zabawy, ale do wspólnej pracy, organizacji pikników. Na wyposażeniu posiada kupione przez siebie dwa rowerki wodne, które można bezpłatnie wypożyczać na jeziorze Czarnym. Członkowie: prezes Mariola Bańcer, Katarzyna Janiszewska, Konrad Janiszewski, Sylwester Krzemiński, Mariusz Kozieł, Jadwiga Filipek, Daniel Buczkowski, Rafał Buczkowski, Piotr Gaweł i Ewelina Kopeć. To miedzy innymi im zawdzięczamy powstanie świetlicy.