Burmistrz Marcin Majcher otrzymał tytuł „Dobry Gospodarz” podczas seminarium „Drogi betonowe – niezmiennie dobre”, które odbyło się w Centrum Kongresowym Targi Kielce. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Producentów Cementu.
Inwestuję w drogi betonowe
- Obecnie mamy w gminie ponad 6 km dróg o nawierzchni betonowej – powiedział burmistrz Marcin Majcher po przyznaniu tytułu. – Dwa odcinki powstały w porozumieniu z szefami Cementowni Ożarów, pierwszy Przybysławice – Prusy o długości 1,2 km, drugi – Gliniany-Teofilów o długości 5,3 km. Mieszkańcy są zadowoleni z tych dróg, które nie przemakają, nie przemarzają. Ich stan techniczny jest nienaganny. Okazały się dobre w eksploatacji i to nas przekonało do budowy następnej drogi.
Burmistrz Marcin Majcher zapowiedział budowę nowej 1,6-kilometowej drogi betonowej o szerokości 7 metrów, która będzie otaczać 15 ha terenów inwestycyjnych. Towarzyszyć jej będzie na całym odcinku 3-metrowy ciąg pieszo-rowerowy. Połączone będą istniejące ulice, przebudowane skrzyżowanie – Chcę być dobrym gospodarzem i dlatego inwestuję w drogi betonowe – podkreślił burmistrz. – Są one trwałe, nie wymagają remontów, kolejnych nakładów podczas eksploatacji. Każda z tych dróg przynosi konkretny efekt.
Tytuł Dobrego Gospodarza otrzymał też starosta powiatu strzeleckiego, Józef Swaczyna, na którego terenie również powstają drogi betonowe.
Dekada doświadczeń
Podczas seminarium prezentację „Dekada doświadczeń w użytkowaniu dróg betonowych – plany na przyszłość” przedstawił sekretarz gminy Ożarów, Tomasz Sobieraj. Podkreślił, że przez dwanaście lat użytkowania drogi gminnej i powiatowej wykonanych w technologii betonowej, leżących na terenie gminy Ożarów nie było żadnych nadmiernych kosztów ponoszonych na remonty czy bieżące utrzymanie. - Czasem w życiu trzeba podejmować wyzwania, podejmować różne nowe rozwiązania innowacyjne – podkreślił. - Na pewno trzeba współpracować ze sprawdzonymi, doświadczonymi firmami, korzystać z przetargów. Bardzo ważna jest praca laboratorium podczas budowy drogi betonowej. Można wpisać w specyfikację umowy badanie laboratoryjne składu mieszanek. To spostrzeżenia wypracowane w ciągu kilku lat, istotne dla samorządów.
Doświadczenia w gminie Ożarów są duże i dlatego pojawił się pomysł budowy kolejnej drogi betonowej. – Wykorzystując zalety dróg betonowych, które się nie odkształcają, są dość sztywne, przenoszą duże naciski na oś, chcemy wybudować w nowym przebiegu drogę gminną, połączenie terenów inwestycyjnych przygotowanych przez gminę z drogą krajową jednej strony i drogą wojewódzką z drugiej - mówił sekretarz gminy.
Nie tylko autostrady
Prezes Stowarzyszenia Producentów Cementu i prezes Grupy Ożarów Andrzej Ptak mówił, że nie musi być stosowana jedna metoda budowy dróg. Dlatego od 24 lat na każdych targach pokazywane są możliwości budowy dróg betonowych. - W dzisiejszym seminarium podkreśliliśmy, że drogi betonowe są niezmiennie dobre – powiedział. - To jest przyczynek do dyskusji, bo dzisiaj chcemy pokazać, że można budować drogi betonowe także w niższych kategoriach, zaczynając od wojewódzkich kończąc na gminnych, osiedlowych. Technologia betonowa nie jest przeznaczona tylko do autostrad, dróg szybkiego ruchu czy krajowych.
Wszystkich uczestników seminarium powitała wiceprezes Zarządu Targów Kielce, Bożena Staniek. Przedstawicielka Ministerstwa Infrastruktury Agnieszka Krupa: przedstawiła plany krajowe budowy dróg krajowych, szybkiego ruchu. O krajowych wymaganiach technicznych dotyczących betonu do nawierzchni drogowych i obiektów inżynieryjnych mówili Leszek Bukowski i Witold Zapaśnik z Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych i Autostrad. O jakości i hałaśliwości nawierzchni drogowych wypowiadał się prof. Władysław Gardziejuk z Politechniki Białostockiej. Ciekawie wypowiadali się między innymi Adam Leńczyk z Wrocławskich Inwestycji, Grzegorz Stefanowicz z firmy Kruszbet, prof. Jan Deja ze Stowarzyszenia Producentów Cementu.