W Nowem, w niedzielę 29 kwietnia, odbyło się XIV Wojewódzkie Święto Kwitnącej Wiśni. Patronat honorowy nad uroczystościami sprawował marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.
Szkolenia dla sadowników, pokazy maszyn i urządzeń
Do południa wybitni specjaliści i naukowcy z uczelni akademickich zaprezentowali sadownikom najnowsze osiągnięcia w uprawie wiśni. Dr habilitowana Monika Bieniasz wygłosiła referat „Co o zapylaniu wiśni wiedzieć warto?”, prof. dr hab. Stanisław Mazur, obydwoje z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, mówił o prawdach i mitach w ochronie wiśni. Część szkoleniową imprezy otworzył przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk. Wziął w niej udział także Maciej Giermasiński z Departamentu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego.
Po południu rozpoczęły się gry, zabawy i konkursy dla dzieci. Mieszkańców interesowały pokazy maszyn i sprzętu rolniczego, kiermasze rękodzieła ludowego. - Witamy serdecznie na Święcie Kwitnącej Wiśni – zwrócił się burmistrz Ożarowa, Marcin Majcher do przybyłych gości podczas oficjalnego otwarcia uroczystości. - Każdego roku spotykamy się, by w urokliwej miejscowości Nowe świętować tak ważne wydarzenie w naszej gminie, jak uprawa wiśni nadwiślanki, owocu prawnie chronionego w Unii Europejskiej, docenionego w całej Europie. Jesteśmy wdzięczni producentom i sadownikom, którzy wkładają wiele trudu i czasu, by ta wiśnia zaowocowała.
Trudno przewidzieć tegoroczne zbiory
Z serdecznymi słowami do mieszkańców zwrócił się poseł Kazimierz Kotowski, który miał zaszczyt i przyjemność nie opuścić żadnego spośród trzynastu wcześniejszych edycji święta. - Te spotkania wrosły w życie społeczne i gospodarcze gminy Ożarów – powiedział poseł. - Zawsze należy na bazie tego, co zostało stworzone w poprzednich latach iść do przodu, budować, tworzyć nowe więzi. Należy podziękować wszystkim tym, którzy w stosownym czasie podjęli wiele działań, aby produkt lokalny, jakim jest wiśnia nadwiślanka, wpisać na listę regionalnych produktów chronionych.
Posłowie Andrzej Kryj i Marek Kwitek podziękowali za zaproszenie, przypomnieli warunki, które tworzy obecny rząd dla rolników i sadowników. Pogratulowali producentom wiśni pasji i zamiłowania.
W święcie uczestniczyli przedstawiciele instytucji, firm, zakładów pracy, między innymi przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Wieczorek, prezes, dyrektor generalny Grupy Ożarów Andrzej Ptak, były dyrektor cementowni Marek Soboń, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Opatowskiego Krzysztof Mazurkiewicz, członek Zarządu Powiatu Jacek Dwojak, prezes Spółdzielni Nadwiślanka w Ożarowie, Bartłomiej Kwaśniak, promotor , wielki przyjaciel i doradca producentów wiśni nadwiślanki, dr Janusz Suszyna, wójtowie: Tarłowa – Tomasz Kamiński, Lipnika - Andrzej Grządziel, Obrazowa – Krzysztof Tworek, Wojciechowic – Szymon Sidor.
Gościem specjalnym i honorowym uroczystości był pionier uprawy wiśni nadwiślanki, Henryk Warsiński, który obecnie uprawia wiśnię na 35 ha, w tym wiśnię nadwiślankę na 20 ha. Trudno mu przewidzieć, jakie będą tegoroczne zbiory. Kwitnienie było bardzo ładne, teraz jednak brakuje wody i być może zawiązki będą opadać. - Niskie ceny w skupie zawsze są problemem dla sadowników, chociaż w ubiegłym roku były całkiem przyzwoite – nie ukrywał podczas rozmowy. - Przy większych zbiorach trzeba się liczyć z niższymi cenami. Barierą dla przetwórstwa wiśni jest brak środków finansowych, organizacji, instytucji, która na poważnie chciałaby się tym zająć.
Konkurs dla dzieci, występy na scenie
Dużym powodzeniem cieszył się konkurs plastyczny „Widokówka ze Święta Kwitnącej Wiśni”, który prowadziła Eleonora Czuba. Nagrody wręczył dzieciom burmistrz Marcin Majcher. Upominki i dyplomy otrzymali: 12-letnia Michalina Nowacka, 9-letnia Malwina Religa, 8-letni Aleksander Pawlak, 9-letni Mateusz Bzduch, 7-letnia Natalia Wójcicka, 4-letnia Ala Wójcicka, 8-letnia Dagmara Plewa, 5-letnia Basia Nogal, 5-letni Sylwek Krawczyk, 5-letnia Hania Gogół, 6-letni Leon Klimek i 5-letni Damian Limek.
Bogaty był program artystyczny imprezy. Na scenie zaprezentowały się kapele i zespoły folklorystyczne z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury imienia Aleksandra Patkowskiego, zespół śpiewaczy „Sobowiacy” z Sobowa, grupa taneczna „Pin-Up-Kids” z Publicznego Zespołu Szkoły i Przedszkola w Lasocinie, dzieci i młodzież z sekcji wokalnej MGOK. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Janowicach wystąpiły z programem „Na cygańską nutę”. Tegoroczną gwiazdą wieczoru był zespół „Power Play”. Uroczystości zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Marvel” z Modliborzyc.