W związku z narastającymi przypadkami przekroczeń norm pozostałości środków ochrony roślin oraz stosowania substancji niedopuszczonych w danej uprawie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach informuje, że wykonujący zabiegi środkami ochrony roślin powinien m.in.:
- posiadać kwalifikacje do wykonywania zabiegów,
- wykonywać zabieg sprzętem sprawnym technicznie, przy prędkości wiatru nie przekraczającej 4 m/s,
- posiadać, prowadzić i przechowywać dokumentację dotyczącą stosowanych środków ochrony roślin,
- stosować zasady integrowanej ochrony roślin,
- zapoznać się z etykietą stosowania preparatu,
- dobierać środki ochrony roślin w taki sposób aby minimalizować negatywny wpływ zabiegów ochrony roślin na organizmy niebędące celem zabiegu.
Kto stosuje środki ochrony roślin niezgodnie z zawartymi w etykiecie wymaganiami oraz w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska podlega karze grzywny (art.76 ust.1 pkt.19 i 20 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).
Jeżeli wojewódzki inspektor w toku kontroli stosowania środków ochrony roślin stwierdzi, na podstawie wyników badań laboratoryjnych próbek płodów rolnych, że te płody rolne zawierają pozostałości środków ochrony roślin w ilości stwarzającej zagrożenie dla zdrowia konsumenta tych płodów rolnych:
1) zakazuje, w drodze decyzji, przeznaczania tych płodów rolnych do spożycia przez ludzi i ich wprowadzania do obrotu, w tym do innych państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw trzecich, z przeznaczeniem do spożycia przez ludzi oraz określa sposób ich zagospodarowania lub
2) jeżeli te płody rolne zostały wprowadzone do obrotu – stosuje procedurę powiadamiania zgodnie z systemem wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach w rozumieniu przepisów o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor
Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach
Marek Chrapek
K O M U N I K A T
przypadki zatrucia pszczół
W związku z narastającymi przypadkami zatrucia pszczół i nasileniem stosowania środków ochrony roślin i mając na uwadze ograniczenie zatrucia pszczół Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach informuje, że wykonujący zabiegi środkami ochrony roślin powinien zachować następujące środki ostrożności:
- dobierać preparaty jak najmniej szkodliwe dla pszczół,
- zapoznać się z etykietą-instrukcją preparatu dotyczącą przestrzegania okresu prewencji i bezpieczeństwa dla pszczół (art. 21 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin - Dz. U. z 2017r. poz. 50 ),
- w czasie kwitnienia nie stosować środków, które są bardzo toksyczne lub toksyczne dla pszczół oraz jeżeli jest to możliwe, nie opryskiwać roślin uprawnych w okresie kwitnienia lub z kwitnącymi chwastami,
- zabiegi środkami ochrony roślin, na uprawach kwitnących roślin i tam gdzie występują kwitnące chwasty, wykonywać wieczorem po oblocie pszczół (art. 35 ust 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin)
- unikać znoszenia preparatu w czasie opryskiwania i wykonywać zabieg sprzętem przebadanym technicznie, przy prędkości wiatru nie przekraczającej 4 m/s (§ 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie warunków stosowania środków ochrony roślin – Dz. U. z 2014r. poz. 516),
- środki ochrony roślin stosować w odległości co najmniej 20 m od pasiek (§ 2 ust.1 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie warunków stosowania środków ochrony roślin).
Kto stosuje środki ochrony roślin niezgodnie z zawartymi w etykiecie wymaganiami oraz w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska podlega karze grzywny (art.76 ust.1 pkt.19 i 20 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).
Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor
Ochrony Roślin i Nasiennictwa
w Kielcach
Marek Chrapek