W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy imienia Witolda Gombrowicza odbyło się spotkanie z publicystką i dziennikarką Ludwika Włodek, prawnuczką Jarosława Iwaszkiewicza. Ostatnio wydała ona książkę „Cztery sztandary, jeden adres”, w której opowiada o fascynującym pogranicznym regionie Spisza.
- Jako socjolożka i dziennikarka zainteresowałam się, jak człowiek buduje swoją tożsamość, kim się czuje – powiedziała Ludwika Włodek podczas spotkania. - Oczywiście bardzo ważny był dla mnie składnik tożsamości, czyli poczucie przynależności narodowej. Często nam, ludziom zamieszkałym w centralnej Polsce, wydaje się, że to jest zupełnie oczywista sprawa. Tymczasem w tych rejonach, którymi ja się zajmuje, w Azji Środkowej, na Spiszu, na pograniczu polsko-słowackim, kiedyś polsko-węgierskim, to już wcale nie jest takie oczywiste.
Ludwika Włodek wyjaśniała, że zainteresowała się Spiszem, bo tam doskonale mozna zobaczyć współczesne procesy narodowe, jak z ludzi nazywanymi tutejszymi formuje się Polaków, Słowaków, Ukraińców, Węgrów. Na przykładzie granicznych regionów, gdzie są różne centra, które oddziałują na ludzi, widać często, jak to są konkurencyjne narracje. To powoduje, że ludzie wybierają określone tożsamości. To jest ważne szczególnie w dzisiejszych czasach. Warto się nad tym zastanowić, bo to, co było oczywiste, jeszcze 60, 80 lat temu, dzisiaj już nie jest taką oczywistością.
Ludwika Włodek jest także autorką książki „Wystarczy przejść przez rzekę”, zbioru reportaży z Azji Środkowej, w których poprzez losy poszczególnych bohaterów, znanych polityków, ale też i zwykłych ludzi, pokazuje najważniejsze problemy regionu. Wydała także książkę „Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów”, która została bestsellerem i była nominowana do kilku ważnych nagród, w tym do ścisłej trójki Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. To niezwykły portret rodziny Iwaszkiewiczów, połączenie historycznego reportażu i powieści biograficznej.
Ludwika Włodek jest prawnuczką Jarosława Iwaszkiewicza. W latach 1995-2001 odbyła studia magisterskie w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i podjęła studia doktoranckie w Szkole Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, gdzie w 2007 roku uzyskała doktorat z socjologii. Potem rozpoczęła pracę publicystyczną, pisując do wielu gazet i czasopism. W 2011 r. podjęła pracę w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i rok później została tam etatowym pracownikiem ze specjalizacją „Azja Środkowa”.