ZSO im. Edwarda Szylki to placówka edukacyjna, która od lat dbając o rozwój intelektualny swoich uczniów bierze udział w różnorodnych projektach i konkursach patronowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty czy Urząd Marszałkowski w Kielcach.
Wzbogacając swoją ofertę edukacyjną poszerza wiedzę i umiejętności uczniów o aktualną tematykę już od najmłodszych klas. W ubiegłym roku uczniowie klasy drugiej zmagali się z trudnymi zagadnieniami dotyczącymi prądu elektrycznego zdobywając wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie „Planeta Energii”.
W tym roku również nie poprzestali tylko na nauce wyznaczonej podstawą programową lecz realizują II edycję Ogólnopolskiego Programu „Być jak Ignacy”, którego celem jest popularyzacja wiedzy na temat polskiej myśli naukowej oraz promowanie działań edukacyjnych opartych na doświadczaniu. Program w sposób nowoczesny i wartościowy pokazuje dzieciom świat nauki, zachęca do samodzielnego odkrywania, eksperymentowania i doświadczania. Aktywizujące, zabawowe i problemowe metody pracy rozwijają myślenie uczniów pozwalając na analizowanie, wnioskowanie i kształtowanie się pojęć. Eksperymenty i doświadczenia umożliwiają zrozumienie trudnych zależności występujących w świecie przyrody i techniki.
W tym celu chętni uczniowie klasy III a i III c pracując w dwóch kołach naukowych pogłębiają swoją wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin naukowych realizując program wyznaczony przez organizatorów.
Przez okres dwóch miesięcy dzieci poznały życie i dokonania dwóch wielkich Polaków: Mikołaja Kopernika i Marii Skłodowskiej-Curie. W związku z tym, że program zakłada poszerzanie oferty naukowej o współpracę z różnymi jednostkami edukacyjnymi, realizując blok związany z Mikołajem Kopernikiem została nawiązana współpraca z Młodzieżowym Centrum Astronomicznym w Niepołomicach, którego pracownicy prowadzili zajęcia dla uczniów klas trzecich i czwartych. Oprócz prelekcji i filmów naukowcy przedstawiali budowę Układu Słonecznego w skali, zapoznali dzieci z budową i zasadą działania lunety i teleskopu oraz zaprezentowali pokazy fotosfery i chromosfery słonecznej przy użyciu specjalnych filtrów z zastosowaniem w/w urządzeń.
Do współpracy zaprosiliśmy również studenta Medycznego Uniwersytetu Warszawskiego, który nie tylko przeprowadził dla kół naukowych zajęcia z anatomii człowieka, w nawiązaniu do Kopernika - lekarza, ale również wprowadził dzieci w świat chemii.
Realizując blok tematyczny poświęcony życiu i dokonaniom Marii Skłodowskiej–Curie uczestnicy realizujący program odbyli zajęcia w laboratorium chemicznym w najbliższej placówce edukacyjnej noszącej imię sławnej noblistki – w ZS im. Marii Skłodowskiej–Curie w Ożarowie. Celem zajęć było przeprowadzenie wielu ciekawych doświadczeń w warunkach laboratoryjnych oraz promocja projektu edukacyjnego w środowisku.
Z pewnością sąsiednia szkoła w przyszłości zainteresuje się kolejną edycją tego programu.
Dziękujemy za miłe przyjęcie i wspaniałą reklamę programu „Być jak Ignacy” realizowanego przez naszą szkołę. Niebawem odwdzięczymy się naszą ofertą edukacyjną.
A przed nami kolejni naukowcy i kolejne wyzwania,
Wychowawcy klas i opiekunowie kół naukowych:
„Iskierka” - Ewa Gumuła i „Kołowrotek” - Dorota Szcześniak
http://zso.ozarow.pl/art,206,byc-jak-ignacy-w-szylce