Z okazji 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczyciela historii rozpoczęli cykl spotkań pod hasłem „Szkolny przystanek-historia”. Jego celem będzie przybliżanie całej społeczności szkolnej, w tym wyjątkowym dla naszej ojczyzny roku - ważnych wydarzeń z historii naszego narodu.
Inauguracja tego projektu miała miejsce 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się na korytarzu szkolnym przy gazetce poświęconej polskim żołnierzom, którzy w powojennej Polsce stawiali opór komunistycznej władzy i ginęli, o których przez lata nie wolno było mówić i o nich pamiętać. Nauczyciel historii Anna Skrzypczyk przedstawiła historię powołania tego wyjątkowego dnia w naszym polskim kalendarzu. Przybliżyła postać jednego z bohaterów tego dnia odważnego żołnierza, dobrowolnego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, uczestnika Powstania Warszawskiego, zamordowanego przez komunistów po wojnie, rotmistrza Witolda Pileckiego. Opowiedziała również o bohaterskiej sanitariuszce Danucie Siedzikównie pseudonim „Inka”, która mimo brutalnych przesłuchań nie zdradziła żadnych informacji o swoich kolegach partyzantach, została rozstrzelana mając 18 lat.
Dzisiaj poznając historię wielu żołnierzy, których nazywamy „niezłomnymi” oddajemy im cześć i hołd za to, że swoje życie oddali za wolną Polskę. Na koniec zacytowała słowa Witolda Pileckiego, które przed śmiercią przekazał swojej żonie i dzieciom: „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę, tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”.
Nasz „szkolny przystanek - historia” zgromadził uczniów, przedszkolaków, nauczycieli i pracowników szkoły, którzy z dużym zainteresowaniem i powagą wysłuchali prelekcji. To wspólne, bo całej społeczności szkolnej poznawanie naszej historii, stanowi nie tylko atrakcyjną lekcję, ale buduje wspólnotę.
W tym ważnym dniu dla naszego narodu, społeczność szkoły w Lasocinie oddała należny szacunek „Żołnierzom Niezłomnym”, włączając się do ogólnopolskiej akcji pamięci polskim bohaterom.