Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Oddział Terenowy w Kielcach
Szanowni Państwo,
Na mocy ustawy z dnia 10 lutego 2017 r. (Dz. U. 2017 poz. 623) z dniem 1 września 2017r. powstał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Jest to nowa instytucja w sektorze rolnym, która zastąpiła Agencję Rynku Rolnego oraz Agencję Nieruchomości Rolnych. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa został utworzony m.in. z potrzeby wsparcia działań i projektów służących podnoszeniu konkurencyjności polskiego rolnictwa zarówno w kraju, jak i zagranicą.
Zadania dotyczące wsparcia i rozwoju, czyli te, które dotychczas skupione były w ARR i ANR, znalazły się w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, zaś działania związane z realizacją płatności w zakresie środków finansowych UE przejęła ARiMR.
Administrowanie Funduszami Promocji Produktów Rolno-Spożywczych zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2009r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych (Dz. U. 2017 poz. 2160), to jedno z zadań leżących w kompetencji KOWR.
Mając na względzie obowiązek naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na rzecz danego funduszu promocji produktów rolno-spożywczych zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2009r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych (Dz.U.2017 poz.2160) informujemy, iż podmiot zobowiązany, który nie będzie realizował przepisów ustawy o funduszach promocji produktów rolno - spożywczych zgodnie z postanowieniami art.6 ust. 4 po przeprowadzeniu kontroli przez KOWR będzie zobowiązany do zapłacenia wszystkich zaległości we wpłatach na dany fundusz wraz z odsetkami za zwłokę liczonymi jak od zaległości podatkowych.
Do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na poszczególne fundusze promocji zobowiązani
- przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie uboju świń, bydła lub cieląt, koni, jagniąt lub owiec, drobiu;
- przedsiębiorcy będący podatnikami podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie wywozu poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej żywych świń, bydła lub cieląt, koni, jagniąt lub owiec, drobiu;
- przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie przetwórstwa na cele konsumpcyjne pszenicy, żyta, jęczmienia, kukurydzy, owsa oraz gryki;
- przedsiębiorcy będący podatnikami podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy o VAT, którzy skupują owoce lub warzywa od podmiotów, o których mowa w art. 2 pkt 19 ustawy o VAT, w celu ich przetworzenia lub odprzedaży lub wytwarzają owoce i warzywa;
- przedsiębiorcy będący podatnikami podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy o VAT, którzy skupują ryby od podmiotów, o których mowa w art. 2 pkt 19 ustawy o VAT, w celu ich przetworzenia lub odprzedaży, bądź prowadzący działalność w zakresie połowu ryb w wodach śródlądowych lub morskich, bądź prowadzący działalność w zakresie chowu lub hodowli ryb.
Wpłaty na fundusze promocji są naliczane, w wysokości 0,1% wartości netto, od następujących rzeczy ruchomych, będących przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług: świnie żywe, bydło i cielęta żywe, konie żywe, owce żywe, zboża, owoce i warzywa, drób żywy, ryby.
W/w przedsiębiorcy zobowiązani są do składania Deklaracji Wpłaty na Fundusze Promocji Produktów Rolno-Spożywczych FPZ_f1 do Oddziału Terenowego KOWR, właściwego ze względu na adres siedziby przedsiębiorcy.
Deklaracja powinna zostać złożona po zakończeniu kwartału którego dotyczy, lecz nie później niż
do 25 dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału.
Przedsiębiorcy z woj. świętokrzyskiego składają deklaracje na adres:
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Oddział Terenowy w Kielcach
ul. Piaskowa 18
25-323 Kielce
KOWR w Kielcach informuje, iż od dnia 01.09.2017 r. obowiązuje wersja 1.0 „Deklaracji Wpłaty na Fundusze Promocji Produktów Rolno-Spożywczych FPZ_f1". Zasady obsługi funduszy promocji produktów rolno-spożywczych wraz z aktualną wersją deklaracji dostępne są na stronie internetowej www.kowr.qov.pl
Uczestnicy funduszy promocji produktów rolno-spożywczych (tj beneficjenci wpłacający na fundusze promocji lub korzystający ze środków funduszy promocji) są zobowiązani do uzyskania wpisu do ewidencji przedsiębiorców (EP) zgodnie z art 11 ustawy z dnia 18 grudnia 2003r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz. U. z 2017 r. poz. 1853). Krajowy system ewidencji producentów prowadzony jest przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dla zachowania ciągłości komunikacji z podmiotami zastosowany został okres przejściowy, polegający na zachowaniu ważności numeru CRP nadanego przez Agencję Rynku Rolnego w kontaktach z KOWR w sytuacji, gdy podmiot nie ma jeszcze nadanego numeru EP. Możliwość posługiwania się przez podmiot nr CRP w kontaktach z KOWR ma zastosowanie do momentu uzyskania przez podmiot numeru EP jednak nie dłużej niż do 31 sierpnia 2018 roku. Po 31 sierpnia 2018 roku wszyscy uczestnicy funduszy promocji będą musieli posługiwać się wyłącznie nr EP.
Rejestracja oraz aktualizacja danych w krajowym systemie ewidencji producentów odbywa się na podstawie formularza „Wniosek o wpis do ewidencji producentów", który dostępny jest na stronie internetowej ARiMR www.arimr.gov.pl wraz instrukcją wypełniania wniosku.
W powyższym wniosku dane podmiotu muszą być zgodne z danymi podanymi w deklaracji wpłat na fundusze promocji produktów rolno-spożywczych (Fpz_f1) składanymi do KOWR.
Zapoznanie się z powyższą informacją, jak również zastosowanie wprowadzonych zmian usprawni realizację mechanizmu.