Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół w Ożarowie im. M. Skłodowskiej – Curie o profilu ratownictwa medycznego uczy młodzież udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Temu służą m. in. zajęcia prowadzone w ramach innowacji edukacyjnej. Licealiści odbywają też fachowe warsztaty pod okiem doświadczonych specjalistów z Grupy Ratowniczej PCK w Sandomierzu. Podczas zajęć w terenie młodzi ratownicy ze Skłodowskiej muszą sobie poradzić w pozorowanych akcjach ratowniczych, czyli w sytuacjach zagrażających życiu poszkodowanych osób. Tutaj teorię należy zastosować w praktyce. Obawy i lęki muszą ustąpić pewności, że reagują prawidłowo. Natychmiast oceniają więc parametry życiowe ofiar wypadków i dostosowują odpowiednie do sytuacji działanie, np. przeprowadzają resuscytację krążeniowo- oddechową lub układają poszkodowanego w bezpiecznej pozycji bocznej. Młodzież ceni sobie te warsztatowe zajęcia, ponieważ tylko poprzez powtarzanie prawidłowych czynności wyrabia się nawyki, które zadziałają w chwili zagrożenia. O tym, że ratownicy z Ożarowa są skuteczni świadczą sukcesy w konkursach z pierwszej pomocy, dwukrotnie zajęli II miejsce w województwie świętokrzyskim.
Ratownictwo medyczne w wydaniu Skłodowskiej to nie tylko zajęcia warsztatowe, to także współpraca z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie i Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu. Uczniowie biorą udział w zajęciach prowadzonych na terenie uczelni- w laboratoriach i centrach symulacji ratownictwa medycznego. Wykonywali tam doświadczenia dotyczące funkcji życiowych człowieka- zapisywali je i analizowali korzystając z nowoczesnego sprzętu i oprogramowania Lab Tutor System, na którym uczą się zawodowi lekarze. Dużo emocji wzbudziły też zajęcia w prosektorium oraz wykład, z którego młodzież dowiedziała się, że w przyszłości to roboty będą pomagać człowiekowi poprzez przypominanie i podawanie leków czy dokonywanie badań na odległość. Naukowcy i studenci z Lublina i Kielc prowadzą także zajęcia na miejscu w Ożarowie w dobrze wyposażonych pracowniach. Zetknięcie się ze środowiskiem uniwersyteckim i życiem studenckim jest dla licealistów przedsmakiem przyszłego studiowania.
Bardzo dobrym i sprawdzonym u Skłodowskiej mechanizmem rozpowszechniania wiedzy z zakresu ratownictwa medycznego jest prowadzenie akcji „Pomaganie jest fajne.” Młodzi ratownicy z Ożarowa są dosłownie wszędzie- w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, domach opieki, klubach seniora… Tam, gdzie się pojawiają promują pierwszą pomoc przedmedyczną. Pełnoletni uczniowie tej szkoły mogą uczęszczać na kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i zdobyć najwyższy stopień uprawnień bez wykształcenia medycznego. Jest on ukoronowaniem wiedzy i umiejętności zdobytych podczas nauki w Liceum Ogólnokształcącym o profilu ratownictwa medycznego. Obecni uczniowie III klasy liceum powoli ustępują miejsca młodszym koleżankom i kolegom, którzy cierpliwie zdobywają wiedzę i aktywnie wraz z ratownikami PCK z Sandomierza zabezpieczają imprezy sportowe i okolicznościowe. W ten sposób przygotowują się do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dyrektor Zespołu Szkół w Ożarowie im. M. Skłodowskiej – Curie - Marcin Stańczyk ceni sobie ten profil kształcenia. Wie, że nie wszyscy uczniowie będą pracować w służbie zdrowia, ale wszyscy mogą pomagać innym. Zadbał, więc o to, by jego uczniowie posiadali odpowiednią wiedzę i umiejętności pozwalające w czasie wypadków losowych na natychmiastową reakcję, ponieważ natychmiastowa pomoc ratuje życie.