Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej została przedstawiona kompleksowa informacja o realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2016/2017. Jest w niej zawarty stopień przygotowania placówek do funkcjonowania.
- Przedstawiamy inwestycje, wyposażenie i realizację nowych propozycji – mówi burmistrz Marcin Majcher. – Pokazujemy stopień wyedukowania naszych nauczycieli, wychowawców, ich przygotowania i realizację zadań z dziećmi, młodzieżą, odnoszone sukcesy. Podajemy, co w ostatnich latach zostało zakupione. Mam tu na myśli tablice interaktywne, wyposażenie pracowni przyrodniczych, fizycznych, chemicznych. To, co jest wymagane według nowego projektu edukacyjnego i wymogów.
Gmina rzeczowo przedstawia informację mieszkańcom, by byli zorientowani, że ich dzieci kształcą się w nie gorszych warunkach niż w innych ośrodkach. Miejscowe placówki są doskonale wyposażone i przystosowane do realizacji programów edukacyjnych ustalonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Placówki wiejskie są gminie potrzebne, by mieszkańcy posiadali miejsce zebran, dyskusji. W szkołach w Lasocinie, Janowicach, Pisarach odbywają są spotkania Klubu Seniora, imprezy typu Dzień Dziadka, Dzień Babci, Dzień Dziecka, Dzień Nauczyciela, Święto Niepodległości, akademie okolicznościowe. - Spotkania zawsze łączą rodziców, opiekunów, wychowawców po to, by przybliżyć ich funkcjonowanie w szkole, pokazać więź, która łączy te placówki z oczekiwaniami rodziców – podkreśla burmistrz.
Obecnie trzy szkoły wiejskie są przekształcane w 8-klasowe szkoły podstawowe. Oprócz tego na terenie gminy są jeszcze szkoły podstawowe prowadzone przez stowarzyszenia: w Glinianach, Potoku oraz w Zespole Szkół imienia Marii Skłodowskiej-Curie. Każdemu dziecku gmina zapewnia miejsce w szkole.
Gmina podniosła średnią zarobków w rodzinie, do której może dopłacać do posiłków. W środowisku wiejskim obecnie w 100 proc. dzieci jest dożywianych, w miejskim – w nieco mniejszym procencie. Część dzieci nie jest tu zainteresowana spożywaniem posiłków w szkole. Gmina zapewnia dojazdy dzieciom, przedszkolakom do swoich placówek. Niektóre trasy na liniach są dwukrotnie przemierzane. Dzieci młodsze kończą szkołę wcześniej, po 4, 5 godzinach. Wtedy gmina wysyła jeden autobus, by nie przetrzymywać maluchów w świetlicach. I jest drugi autobus dla uczniów starszych, którzy kończą zajęcia około 14.30.