Uroczystości Święta Niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, gdzie ksiądz proboszcz Jan Ziętarski odprawił mszę za ojczyznę.
Ksiądz nawiązał w homilii do Inwokacji z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, by rozpocząć rozważania o wartości, jaką jest Ojczyzna. Przytaczał wiele cytatów z naszej literatury klasycznej, nawiązywał do wierszy Marii Konopnickiej, Jana Kasprowicza. Po nabożeństwie mieszkańcy przeszli ulicami miasta pod Pomnik Niepodległościowy. W pochodzie uczestniczyły liczne poczty sztandarowe, delegacje szkół i zakładów pracy. Cały orszak prowadził komendant Straży Miejskiej Henryk Wzorek.
Przed Pomnikiem Niepodległościowym uroczystości prowadził sekretarz gminy, druh Tomasz Sobieraj i instruktor M-GOK, Teresa Opałka. - Tradycyjnie, w dniu Święta Niepodległości, gromadzimy się przed pomnikiem, by złożyć wieńce i wiązanki kwiatów i pokłonić się naszym bohaterom – powiedział ze wzruszeniem burmistrz Marcin Majcher. - Żyjemy w czasach może spokojnych, nikt nie wymaga od nas dziś ofiary krwi, ale pamiętać musimy o tych, którzy tę krew przelewali. Mam nadzieję, że nasza tu obecność świadczy o tym, że jesteśmy wielkimi patriotami. Czcimy pamięć tych, którzy oddali swoje życie za ojczyznę. I będziemy ciągle dbać o to, by utrwalać tę pamięć.
Burmistrz podkreślał, że nie możemy zapomnieć o tych, którzy na mapach Europy nie widzieli Polski, ale o nią walczyli. Podziękował wszystkim, którzy się zgromadzili, bo to szczególny dzień w naszym kraju. - Za rok będziemy obchodzić setną rocznicę, okrągły jubileusz – przypomniał burmistrz. - Myślę, że także spotkamy się przed tym pomnikiem i pokłonimy się naszym bohaterom. My jesteśmy tutaj dzisiaj po to, by jednoczyć się dla dobra naszego kraju.
Do historii nawiązał w swym wystąpieniu starosta opatowski Bogusław Włodarczyk: Mówił o tym, jak nasi pradziadowie podjęli trud budowania państwa z trzech zaborów. Apel pamięci przed pomnikiem odczytał druh Tomasz Sobieraj. Wartę wystawiła Drużyna Harcerska imienia Szarych Szeregów, która działa w Zespole Szkół Ogólnokształcących imienia Edwarda Szylki. Delegacjom wieńcowym asystowali strażnicy Straży Miejskiej.
W M-GOK spektakl pod tytułem „Śpiewajmy pamięć” wystawiła Szkoła Podstawowa w Janowicach. Program przygotowała dyrektor Anna Kubala, Dorota Dąbrowska i Krystyna Niklewicz. Na scenie wystąpiło 33 uczniów, którzy pokazali trudną drogę do niepodległości, okres zaborów, walk na frontach I wojny światowej, wojny 1920 r. Przypomnieli postać marszałka Józefa Piłsudskiego, nawiązali do epizodu, gdy jego strzelcy przybyli na ziemię ożarowską. Uczniowie recytowali wiersze Cypriana Kamila Norwida w tle muzyki Fryderyka Chopina. Piosenki patriotyczne śpiewali: Ala Stawiarska, Mateusz Babski, Piotr Białecki, Jakub Białecki, Mateusz Kopeć, Adam Wójcik. Konrad Stawiarski wystąpił w roli ułana.
Ze sceny płynęły słowa: „O mój rozmarynie”, „Jedzie, jedzie na kasztance”, „Świat cały śpi spokojnie i wcale o tym nie wie, że nie jest tak na wojnie, jak jest w żołnierskim śpiewie”. Wiele wzruszeń dostarczyły słowa wypowiadane i wyśpiewane przez dzieci.