W siedzibie Międzygminnego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnym w Janczycach, gmina Baćkowice, marszałek Adam Jarubas i członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Szczepanik podpisali pre-umowę na modernizację sortowni. W uroczystości uczestniczyli: burmistrz Marcin Majcher i zastępca burmistrza Paweł Rędziak.
Niedawno do Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki, który prowadzi zakład, przystąpiła gmina Ożarów. - Do tej pory dostarczaliśmy do Janczyc nasze odpady komunalne, zmienia się jednak nieco ustawodawstwo – wyjaśnia burmistrz Marcin Majcher. - Firma odbierająca od nas odpady może nam naliczyć koszty komercyjne obsługi. Wobec tego przystąpiliśmy do związku i liczymy, że na to, że koszt jednostkowy dostarczonych przez nas odpadów komunalnych będzie niższy niż koszty komercyjne.
Burmistrz Marcin Majcher podkreśla, że gmina Ożarów od blisko 15 lat segreguje śmieci. Mieszkańcy mają już w tym doświadczenie. To, co jest wysegregowane, staje się materiałem prawie jednorodnym i jest wykorzystywanym bezpośrednio na taśmach technologicznych. Burmistrz mówi, że nowe przepisy mogą być korzystne, jeśli wyeliminowane zostałyby opakowania plastikowe. Pod pojęciem plastik istnieje bowiem kilkanaście różnego rodzaju produktów, które wzajemnie się wykluczają, gdy chodzi o proces technologiczny wytworzenia. Wszystkie mogą być poddane recyklingowi, jednak nie z każdego produktu można z powrotem odzyskać produkt niezbędny do następnej produkcji. Niektóre są tak skonstruowane, że nadają się jedynie jako materiał palny.
- Cementownia Ożarów jest ustawą zobligowana do wykorzystywania paliwa alternatywnego, czyli czegoś, co jest miałem węglowym – mówił burmistrz Marcin Majcher podczas dyskusji o cementowni. - Stąd jest przygotowywany materiał do spalania. To nie jest jedynie plastik, tylko komponenty tak skonstruowane, żeby nie zawierały nadmiernej ilości chloru i innych szkodliwych składników. Stąd też plastik, folie są jedynie elementem uzupełniającym.
Inwestycja w Janczycach będzie kosztować 8,9 mln zł, przy czym dofinansowanie z Unii Europejskiej za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego wynosi 5,8 mln zł. Dzięki podpisanej umowie zmodernizowana zostanie sortownia, część mechaniczna instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Zwiększona zostanie automatyzacja procesów odzysku frakcji materiałowych przeznaczonych do recyklingu, jak również efektywniej przetwarzane będą odpady zbierane w różnych systemach zbiórki zarówno jako odpady zmieszane, jak i odpady zbierane selektywne.
- Samorząd województwa jest odpowiedzialny za wspieranie instalacji regionalnych – przypomniał podczas spotkania marszałek Adam Jarubas. - Tu zakład w Janczycach i Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki jest takim dobrym przykładem, gdzie w dużej części gmin zakład zajmuje się też odbiorem śmieci od mieszkańców. Tutaj są wręcz modelowo składowane, a dzisiaj podpisaliśmy umowę na kolejny etap rozwoju zakładu.
Spotkanie rozpoczął wójt Bogorii Władysław Brudek, głos zabierał prezes zakładu Leszek Wołowiec, który też w imieniu zarządu podpisał umowę. Obecnie Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki tworzy 15 gmin: Baćkowice, Bogoria, Dwikozy, Iwaniska, Klimontów, Koprzywnica, Lipnik, Łoniów, Obrazów, Opatów, Osiek, Ożarów, Sadowie, Samborzec, Sandomierz.