Sekretarz gminy Ożarów Tomasz Sobieraj uczestniczył w krajowej konferencji "Redukcja kosztów budowy sieci szerokopasmowej", która odbyła się w Warszawie. Jej organizatorem było Ministerstwo Cyfryzacji.
W konferencji uczestniczyło około 200 osób, przedstawicieli firm telekomunikacyjnych, które budują sieć Internetu szerokopasmowego, światłowody, stowarzyszeń, samorządów. Świętokrzyski Urząd Marszałkowski reprezentowali: Andrzej Sztokfisz, zastępca dyrektora Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego, Krzysztof Kowalczyk, kierownik Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo świętokrzyskie".
- Zaproszono naszą gminę do udziału w konferencji, spośród wielu samorządów – mówi sekretarz Tomasz Sobieraj, który reprezentował gminy z województwa świętokrzyskiego. - staramy się aktywnie pozyskiwać środki unijne z różnych instytucji pośredniczących. Chcemy dostarczyć Internet szerokopasmowy dla mieszkańców, bo widzimy potrzebę rozwoju poprzez wszystko, co niesie ze sobą Internet i szybkie przesyłanie informacji. Widząc taką potrzebę, Rada Miejska podjęła uchwałę, w której sieci kablowe, światłowodowe, będą umieszczone w pasie drogowym. Poszliśmy prorozwojowo, daliśmy sygnał do inwestowania u nas, bo rada uchwaliła 2 zł za zajęty metr bieżący kabla.
Konferencja odbywała się w sześciu panelach dyskusyjnych. Tomasz Sobieraj uczestniczył w panelu „Drogi publiczne jako korytarz inwestycyjny dla sieci szerokopasmowych”. - To temat bardzo istotny, bo drogi są miejscem, gdzie lokuje się kable. Sekretarz przypomniał także inne ważne kanały komunikacyjne, to znaczy sieci energetyczne, które są do wykorzystania, tereny Lasów Państwowych, PKP, Skarbu Państwa. Mówił o dostępności dróg gminnych, a także innych terenów.
Poruszył także temat szybko zachodzących zmian demograficznych. Podkreślał, że takie projekty powinny być realizowane w ciągu 2-3 lat od pomysłu do wykonania, bo jest szansa, że młodzież pozostanie w swych środowiskach, mieszkańcy wykorzystają efekty tego projektu. Mówił o wsparciu prawnym, które powinno być jednolite dla wszystkich gmin, co ułatwiłoby inwestycje. - Część dróg jest ze środków unijnych, trwałość projektów obowiązuje – wyjaśniał sekretarz. - Czy możemy wchodzić z następną inwestycją w tym rejonie, bo nie zakończyła się jeszcze trwałość poprzedniego projektu. Bardzo tu liczymy na stronę rządową, na naszych partnerów samorządowych o wypracowanie jednolitego stanowiska prawnego. Wtedy gminy nie obawiałyby się, nie rozstrzygałyby same trudnych spraw dotyczących realizacji inwestycji. Należałoby ewentualnie czekać pięć lat, a ta inwestycja jest już do wykonania.
Burmistrz Marcin Majcher podkreśla, że żyjemy w dobie gwałtownego rozwoju komunikacji i nie możemy pozostać przy tym, co obecnie mamy w dyspozycji. Gmina kładzie ogromny nacisk, by uruchomić Internet szerokopasmowy, który dałby szanse rozwoju nie tylko każdemu mieszkańcowi, ale też firmom.
- Dzięki sprawnej i szybkiej sieci informatycznej, szerokopasmowemu internetowi przedsiębiorca będzie mógł wysyłać swoje sprawozdania, rozliczenia, przelewy, zamówienia – mówi burmistrz. - To jest bardzo ważne dla operatywności firmy. Nie da się już siedzieć przy telefonie, trzeba mieć systemy rozliczeniowe, możliwość wysyłania dokumentów podatkowych do Urzędów Skarbowych, opłat lokalnych. Dlatego weszliśmy w ten program i staramy się, aby to rozprowadzenie sieci w naszej gminie było jak najszybciej zrealizowane. Czekają na to nasze szkoły, które są obecnie doskonale doposażone w sprzęt komputerowy i jednocześnie nie mają możliwości skorzystania z szybkiego szerokopasmowego Internetu o prędkości min 100 Mbit/s. Dzięki budowanej sieci światłowodowej ma to zmienić się już od początku przyszłego roku szkolnego.