Gwarem zatętniło boisko czachowskie w dniu 9 września. Odbył się tu wiejski piknik pod hasłem: ,,ZŁOTE BABKI CZACHOWSKIE". Organizacja pikniku możliwa była dzięki: dofinansowaniu Ośrodka Działaj Lokalnie w Sandomierzu, pomocy Urzędu Miejskiego w Ożarowie, wsparciu lokalnych przedsiębiorców oraz ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców. Festyn był ukoronowaniem projektu zrealizowanego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Czachów. Projekt ,,ZŁOTE BABKI CZACHOWSKIE" rozpoczęliśmy na początku lipca warsztatami z pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczennice z Zespołu Szkół w Ożarowie im. Marii Skłodowskiej-Curie przekazały praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W zajęciach uczestniczyli dzielnicowy Komisariatu Policji Piotr Głąb oraz dzielnicowy Straży Miejskiej Piotr Czajkowski. Panowie poinformowali zainteresowanych o zasadach ruchu drogowego, zagrożeniach na terenie gminy. W czasie wakacji odbyliśmy trzy rajdy rowerowe do: piekarni w Lasocinie, Muzeum ,,Pod Chmurką " w Maruszowie oraz do Pana Macieja L. W świetlicy wiejskiej składaliśmy papierowe serwetki, tworzyłyśmy kwiaty z bibuły i krepiny, piekłyśmy ciasta oraz rzeźbiłyśmy w owocach i warzywach. Rozegrany był mecz ojcowie kontra synowie. Rozgrywkę poprzedził trening przeprowadzony przez Pana Emila Urbana. Dla najmłodszych przewidziane były atrakcje : czytanie bajek przez babcie, oglądanie bajek z rzutnika, malowanie kredą, rysowanie plakatów związanych z naszym projektem. Powstałe prace mogliśmy zaprezentować w czasie festynu.
Uroczystość w dniu 9 września uświetnili swoim przybyciem Starosta Powiatu Opatowskiego Bogusław Włodarczyk , Zastępca Burmistrza Paweł Rędziak oraz Pan Wojciech Zych z Ośrodka Działaj Lokalnie.
Imprezę zdobiły wystawy bibułowych kwiatów, papierowych serwetek, ręcznie haftowanych obrusów, wyrzeźbionych ozdób z warzyw. Zorganizowano wystawę z przedmiotów stolarskich nieużywanych już we współczesnym świecie. Także cepy, orczyk i żelazko z duszą budziły zainteresowanie najmłodszych. Dużą popularnością cieszyły się witryny ze zdjęciami zrobionymi podczas projektu, prace najmłodszych uczestników, wydrukowane przepisy na lokalne ciasta. Wydana została książeczka z przepisami zebranymi od mieszkańców. Logo projektu i zdjęcia z warsztatów zdobiły również okolicznościowe kubki. Na tę okazję przygotowaliśmy stand fotograficzny z wyciętą głową. Każdy mógł wykonać sobie pamiątkową fotografię.
Na zgłodniałych czekały w bufecie gorące pierogi z różnorodnymi farszami, bigos, grillowane kiełbaski i kaszanki. Stoły uginały się od przysmaków przygotowanych przez niezawodne mieszkanki Czachowa.
Na werdykt czekały ustawione w kolejności wypieczone złociste babki. Jurorem w konkursie został wiceburmistrz Paweł Rędziak. Wszystkie wyglądały tak apetycznie, że nie sposób było wybrać najlepszej. Bez wyjątku, wszystkie zostały nagrodzone. Ogłoszono również wyniki konkursu na: ,,niezwykły smalec", ,,przepyszne pierogi", ,,wyborny bigos". Nie były to jedyne atrakcje tego popołudnia. Pozostałymi konkurencjami były: ,, rzut w dal beretem sołtysa", ,,ubijanie piany z białek" przez mężczyzn, ,,wiązanie krawata" przez kobiety. Również przeciąganie liny i wyścigi narciarskie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Popularnością cieszył się ,,CZACHOWSKI KĄCIK PIĘKNOŚCI". Bez przeszkód można było zrobić sobie makijaż, manicure i poczytać nowości z zakresu kosmetyki. Stoisko oblegane było przez najmłodszych. Zadowolone odchodziły z umalowanymi twarzami i włosami.
Dzięki wielu atrakcjom, konkursom, zabawom, oprawie festynu udało się wyczarować wspaniałą zabawę. DJ Hubert pracował ciężko do białego rana. Organizacja festynu wpłynęła na integrację mieszkańców, promocję lokalnej kultury i zacieśnieniu więzów pomiędzy rodzinami.
Dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do organizacji tego wspaniałego dnia. Kolejny raz udowodniliśmy, iż dla naszego wspólnego dobra potrafimy współpracować i osiągać sukcesy.
Beata Kwiecińska