Dożynki gminy Ożarów odbyły się w Lasocinie w niedzielę 27 sierpnia 2017. Po mszy świętej mieszkańcy udali się na błonia, do urokliwej doliny, gdzie nastąpiła prezentacja starostów, przekazanie chleba oraz prezentacja i ośpiewanie wieńców.
Bochen przekazany burmistrzowi
Starostami dożynek byli: Lidia Halat z Ożarowa i Tomasz Bogusławski z Sobowa. Obydwoje gospodarzą na areale po około 50 ha, uprawiają pszenice, buraki cukrowe, rzepak, jęczmień, wiśnie. – Oto bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna – zwróciła się starościna do burmistrza Marcina Majchera. - Przekazujemy go na ręce gospodarza gminy Ożarów, prosząc, aby dzielił go pan sprawiedliwie pomiędzy wszystkich mieszkańców i aby tego roku nikomu go nie zabrakło.
- Dziękuję bardzo za tak wspaniale upieczony bochen chleba wysiłkiem naszych rolników, a także dzięki opatrzności Bożej – powiedział burmistrz. - Przyrzekam, że będę go dzielił sprawiedliwie, aby nikomu w naszej gminie tego chleba nie zabrakło.
W dożynkach uczestniczyło wielu znamienitych gości, między innymi: europoseł Bogdan Wenta, posłowie – Kazimierz Kotowski, Andrzej Kryj, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk, radna Sejmiku Ewelina Bień, kierownik Agenci Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opatowie, Andrzej Grządziel, powiatowy lekarz weterynarii Bogusław Mąka, komendant gminny policji Zbigniew Gaweł, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie Tomasz Bajerczak, radny powiatowy, członek Zarządu Powiatu Opatowskiego Mirosław Adamek, przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Wieczorek, dyrektor generalny Grupy Ożarów SA Andrzej Ptak, szef do spraw marketingu Marek Surowiec. Małgorzata Janowska reprezentowała wojewodę świętokrzyskiego Agatę Wojtyszek i poseł Annę Krupkę.
O godność rolnika
Podczas wystąpienia europoseł Bogdan Wenta podkreślał, że maszyny, urządzenia nigdy nie zastąpią pracy rąk, godności każdego rolnika. Podziękował wszystkim, dzięki którym polskie stoły są dzisiaj pełne i obfite. Poseł Kazimierz Kotowski przypomniał, że już po raz kolejny ma wielki zaszczyt i przyjemność być na święcie plonów w gminie. - To tutaj w ostatnich 25 latach widzimy wielkie zmiany, przeobrażenia, które są wynikiem wspólnej pracy samorządowców i wszystkich tych, którzy zajmują się gospodarką. Tu widać tę harmonię między działami gospodarki, rolnictwem – powiedział. O godności pracy rolnika mówił poseł Andrzej Kryj.
W imieniu samorządu województwa, marszałka Adama Jarubasa podziękował rolnikom przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk. - By rozpędzone żniwa dobrze się sfinalizowały w postaci płodów rolnych i tego, abyśmy w przyszłym roku również mogli cieszyć się z jak najlepszych plonów – powiedział. Trochę nam jeszcze pozostało do załatwienia w sprawach rolnych. Życzę, by rolnicy otrzymali obiecane 100 proc. podwyżki za swoje płody rolne.
Radna Sejmiku Ewelina Bień przypomniała, że już drugi raz w tym tygodniu przebywa na terenie miasta i gminy Ożarów. Wyraziła zadowolenie, że praca samorządu gminy i województwa tak dobrze się układa i różne inwestycje mogą być tu realizowane. Ożarów ciągle podpisuje liczne umowy i preumowy na środki europejskie za pośrednictwem samorządu wojewódzkiego.
Fundusz sołecki aktywizuje mieszkańców
Rozstrzygnięty został konkurs „Piękna i bezpieczna zagroda – Przyjazna środowisku” . Pierwsze miejsce zdobyli Agnieszka i Sławomir Pierzchałowie z Kars, drugie – Ewa i Jacek Działowscy z Wyszmontowa, trzecie – Krystyna i Edward Roleccy z Janikowa. Nagrody i podziękowania otrzymali uczestnicy konkursu: Małgorzata i Mariusz Siwcowie z Sobótki, Anna i Jacek Buglewcy z Wyszmontowa, Magdalena i Piotr Jelonkowie z Przybysławic, Justyna i Marcin Kowalczykowie z Tomin, Jadwiga Sałata z Janowic, Halina i Jerzy Baranowie z Wyszmontowa, Dorota i Andrzej Surmańscy z Wojciechówki, Małgorzata i Ireneusz Stawiarscy z Przybysławic, Grażyna i Henryk Siejkowie z Jakubowic.
- W tym urokliwym zakątku naszej gminy chcemy i pragniemy podziękować wam, drodzy rolnicy, za waszą pracę, pełną troski o plon, jaki wyda ziemia – zwrócił się burmistrz Marcin Majcher do rolników. - W tym roku gminę naszą nawiedziły niesprzyjające rolnictwu warunki atmosferyczne. Wiosenne przymrozki przyniosły ogromne straty w sadownictwie. Znaczne gradobicie zniszczyło uprawy rzepaku, a w pozostałych uprawach spowodowało znaczne szkody.
Burmistrz podkreślił, że samorząd czyni wiele starań, by zapewnić w miarę komfortowe warunki życia społeczności wiejskiej. W ostatnich latach przy udziale środków unijnych wykonanych zostało wiele inwestycji wpływających znacząco na poprawę warunków egzystencji. Przybyło około 500 oczyszczalni przydomowych, wykonano kilkadziesiąt kilometrów dróg gminnych i wsparto sporą kwotą budowę dróg powiatowych. Rozbudowano sieć światłowodową w gminie.
– Dbamy o rozwój oświaty – podkreślił burmistrz. – Nasze placówki szkolne są wzorcowo wyposażone i wzbudzają uznanie w środowisku oświatowym. Dbamy o rozwój kultury w środowiskach wiejskich wyposażając kluby i świetlice, a za kilka dni rozpoczynamy budowę nowych świetlic w Czachowie i Maruszowie, Na etapie projektowania jest świetlica w Sobowie. W celu pobudzenia lokalnej aktywności samorząd nasz zabezpieczył środki w funduszu sołeckim. Jego realizacja wytworzyła wielka aktywność środowisk wiejskich.
Podziękowania dla marszałka, wojewody i starosty
Burmistrz podziękował marszałkowi Adamowi Jarubasowi za szerokie wsparcie gminy środkami własnymi i unijnymi, wojewodzie – za pomoc w budowie dróg, staroście – za inwestycje drogowe i owocną współpracę.
Mieszkańcy bawili się przy utworach zespołów śpiewaczych: „Ożarowiacy", „Nowianecki", „Lasocianie", grupach śpiewaczych z Sobowa i Wyszmontowa, kapeli „Morki", którzy kultywując tradycyję ośpiewali bardzo liczne w tym roku wieńce dożynkowe - 22. Swój repertuar przedstawiła kapela „Ożarowskie Andrusy" oraz grupa wokalna „Ósemka" z Publicznego Zespołu Szkoły i Przedszkola w Lasocinie. Gwiazdą wieczoru był „Redlin" Folk Music Show. Na koniec odbyła się wspólna zabawa taneczna, grał zespół „Lawa".