Świat dziś bardzo szybko biegnie naprzód. Rozwijają się technologie, rośnie nasza świadomość ekologiczna, optymalizacja obejmuje procesy produkcyjne, zmienia się też sposób komunikacji. Zmiany te dotyczą nie tylko osób prywatnych czy firm, ale także instytucji, w tym miast i gmin.
Aby nadążyć za zmieniającą się rzeczywistością oraz skutecznie zaistnieć w komunikacji informacyjnej, marketingowej i promocyjnej Miasto i Gmina Ożarów ma teraz swój znak promocyjny.
Jaka będzie jego rola? Czym jest znak promocyjny Miasta i Gminy Ożarów? W jakim celu powstał? Zadecydowało o tym kilka czynników.
Po pierwsze – dotychczas głównym elementem graficznym we wszystkich kanałach komunikacji był herb, symbol ważny dla mieszkańców i dobrze znany. Aby zachować jego rangę, powagę i historyczny charakter zdecydowaliśmy, że będzie on używany zgodnie z pierwotnymi założeniami: wyłącznie w sytuacjach uroczystych, przy upamiętnieniu ważnych rocznic, przy uroczystościach i świętach, a także wydarzeniach historycznych.
Po drugie - rozwój technologii paradoksalnie spowodował miniaturyzację wyświetlaczy. Na niewielkich ekranach smartfonów herb traci na swej szczegółowości i przestaje być czytelny.
Po trzecie – w ostatnich latach bardzo rozwinęły się i zmieniły kanały komunikacji internetowej, głównie social media, jak Facebook, Instagram, TikTok czy serwis X. Tematyka promowanych tam treści jest bardzo szeroka. Firmy i instytucje, które są w social mediach obecne, przekazują komunikaty, informacje, ale też kreują swój wizerunek, budują markę, tworzą treści marketingowe czy rozrywkowe. Znak promocyjny pasuje do takiej komunikacji, daje rozpoznawalność i uniwersalny charakter, odpowiedni do zmiennych treści.
Chcemy zdecydowanie oddzielić rolę herbu i znaku promocyjnego. Oddajemy szacunek i powagę herbowi, używając go w sytuacjach formalnych, natomiast znak promocyjny Miasta i Gminy Ożarów będzie teraz funkcjonował w obszarze promocji i marketingu Ożarowa.
Przy tworzeniu znaku promocyjnego inspiracją była historia i tradycja Miasta i Gminy Ożarów. Punktem wyjścia stały się:
- Korona – jest ważnym elementem znaku oraz symbolicznym nawiązaniem do ożarowskiego herbu Rawicz, a także do legendy o królewnie Klotyldzie i do nadania praw miejskich przez króla Zygmunta II Augusta. Poza tym, na 50 świętokrzyskich miast tylko 7 posiada koronę w herbie, dlatego została ona wykorzystana także w znaku promocyjnym.
- Pamięć – oddanie honoru miejscom i historii regionu ożarowskiego, uwzględniając trzy dawne miasta – gminne wsie i osady: Lasocin, Janików i Gliniany, które powstały w XVI wieku i znacząco wpływały na rozwój regionu.
- Inicjał nazwy Ożarowa – nawiązujący do pieczęci miasta Kazimierz, dziś dzielnicy Krakowa. Ten element znaku to także odniesienie do monogramu króla Zygmunta II Augusta, który nadał Ożarowowi prawa miejskie w 1569 r.
Te inspiracje zostały finalnie ujęte w nowoczesny znak, który bazuje na geometrii i współczesnym, bezszeryfowym liternictwie.
Aktualnie Miasto i Gmina Ożarów pracuje nad systemem identyfikacji wizualnej, w którym wykorzystana zostanie kolorystyka, bazująca na barwach strojów świętokrzyskich, opisanych przez etnografa Janusza Kamockiego, a także nawiązująca do produktów lokalnych, takich jak Wiśnia Nadwiślanka czy kolorów występującego tu krzemienia.
Nowy i nowoczesny system identyfikacji wizualnej Miasta i Gminy Ożarów pozwoli stworzyć spójny, jednolity, funkcjonalny i charakterystyczny wizerunek dla miasta i gminy, mocno związany z tradycją i historią, a jednocześnie współczesny i uniwersalny.