11 listopada 2024 roku odbyły się coroczne, uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Ożarowie. Tego dnia odbyła się Msza Święta, wspólne śpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych oraz koncert „Raut u Piłsudskiego”. Przedsięwzięcia te upamiętniły 106 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W obchodach licznie uczestniczyli mieszkańcy Miasta i Gminy Ożarów, przedstawiciele różnych grup wiekowych, od najmłodszych, przedszkolaków, uczniów, po seniorów. Obecne były władze szczebla gminnego, delegacje jednostek organizacyjnych gminy i poczty sztandarowe.
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Następnie wszyscy uczestnicy święta w uroczystym przemarszu udali się na Plac Wolności. Burmistrz Ożarowa Piotr Ślęzak wraz z Zastępcą Burmistrza Marcinem Stańczykiem i Sekretarz Gminy Dorotą Jagodzińską złożyli wiązankę kwiatów przed Pomnikiem Niepodległościowym w imieniu Miasta i Gminy Ożarów oraz całej społeczności, oddając hołd bohaterom walki o wolność.
„To wyjątkowa data 11 Listopada, która budzi dumę i refleksję o naszych bohaterach. To dzień, w którym z szacunkiem i troską przypominamy naszych przodków walczących o niepodległość. 11 listopada 1918 roku to data wyjątkowa, która zapisała się na kartach naszej historii i w naszych sercach. To tego dnia, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała wolność. Zwycięstwo nie przyszło łatwo. Było wynikiem heroicznej walki pokoleń Polaków, którzy nie poddali się w obliczu przeciwności losów. W tym dniu ważnym dla nas, Polaków, w 106 rocznicę odzyskania przez nas niepodległości w celu kultywowania historii ożarowskiej i postaw patriotycznych planujemy utworzenie Izby Pamięci Ziemi Ożarowskiej , w której pierwszym eksponatem będzie uchwała Rady Gminnej w Ożarowie z 12 kwietnia 1935 o nadaniu obywatelstwa honorowego gminy marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.” – mówi Burmistrz Piotr Ślęzak
Uchwałę Rady Gminnej z 1935 r. odczytał druh Łukasz Adamski, sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Opatowie.
Dalsze uroczystości miały miejsce w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ożarowie. O godzinie 13:00 odbyło się Patriotyczne Śpiewanie. Wszyscy przybyli mieszkańcy otrzymali śpiewniki, aby śpiewać wspólnie z występującymi na scenie artystami. Ze sceny wybrzmiały takie utwory jak: „Rota”, „Rozkwitały pąki”, „Biały Krzyż” czy „Tu wszędzie jest Moja Ojczyzna”. W Patriotycznym Śpiewaniu udział wzięli uczniowie: ZSO im. Edwarda Szylki w Ożarowie, Przedszkola Publicznego w Ożarowie, PSP w Pisarach, SP w Janowicach, PZSiP w Lasocinie, SP i Przedszkola „u Skłodowskiej”, a także uczestnicy Świetlic Środowiskowych, chór „Żar Ożarowa” oraz sekcja instrumentalna i wokalna MGOK w Ożarowie.
Radni Rady Miejskiej w Ożarowie dla wszystkich uczestników, dzieci, młodzieży, seniorów i mieszkańców ufundowali słodki poczęstunek. Był to bardzo miły gest ze strony radnych.
Finałowym punktem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Ożarowie był koncert zespołu Impressja „Raut u Piłsudskiego” w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Mieszkańcy mogli usłyszeć najpiękniejsze piosenki dwudziestolecia międzywojennego, przeboje z repertuaru: Hanki Ordonówny, Toli Mankiewiczówny, Zuli Pogorzelskiej, Aleksandra Żabczyńskiego, Mieczysława Fogga, Eugeniusza Bodo.
Dzięki zachowanym listom i wspomnieniom podczas koncertu można było poznać ciekawostki i opowieści związane z prywatnym życiem Józefa Piłsudskiego. Ten koncert wspominał wszystkich artystów, którzy pośrednio lub bezpośrednio byli związani z Piłsudskim. Zespół wykonał piosenkę „Powróćmy jak za dawnych lat”. Następnie usłyszeliśmy znany przebój z repertuaru Eugeniusza Bodo „Już taki jestem zimny drań”.
Józef Piłsudski był uwielbiany przez społeczeństwo. Został nawet powołany specjalny komitet do spraw organizacji imienin marszałka. W 1924 roku obchody zaczęły się już 18 marca. Zaangażowały się w nie liczne instytucje. Stało się to już potem tradycją. Przed dworkiem państwa Piłsudskich w Milusinie wszyscy się ustawiali, by złożyć marszałkowi życzenia. Takich imprez nie lubił. Chciał schować się w zaciszu własnego domu. W wielkie zakłopotanie wprowadzały go różne uroczystości na jego cześć. Jego ulubioną rozrywką były pasjanse, którym oddawał się przez długie godziny.
Zespół Impressja wykonał kolejne wielkie przeboje. Cała sala nuciła: „Małe kino”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Na pierwszy znak”. Zwieńczeniem programu był przebój ze znanego filmu z muzyką Włodzimierza Korcza „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Zespół Impressja wystąpił w składzie: Magdalena Sowa-Zyzańska – wokal, Dawid Mik – wokal i słowo wiążące, Paweł Łukasik –altówka, Artur Łukasik – kontrabas, Joanna Błażej-Łukasik – fortepian, słowo wiążące
Koncert zakończył tegoroczne bogate w wydarzenia obchody Narodowego Święta Niepodległości w Ożarowie. Społeczność Miasta i Gminy, władze samorządowe i instytucje nie zapomniały o tym, aby oddać hołd wszystkim bohaterom i podziękować za to, że dziś żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce.