W dobudowanej części do budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej powstanie Izba Pamięci Mieszkańców Gminy Ożarów. Znajdą się w niej zbiory rodzin, których najbliżsi walczyli o naszą niepodległość.
- To bardzo ważna inicjatywa – mówi zastępca burmistrza Marcin Stańczyk.- Będziemy ją wspierać i zrobimy wszystko, by taka izba powstała. Pomyślimy o odpowiedniej scenografii, o gablotach i stelażach, gdzie można byłoby prezentować eksponaty.
Rozmawiamy z kielecką delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej o izbie pamięci, bo chcemy ją przygotować profesjonalnie, nie w sposób chałupniczy. Chcemy, by znalazło się niej godne miejsce na prezentację tych historii mieszkańców, którzy walczyli o naszą niepodległość.
Jednym z inicjatorów powstania izby był radny senior Zenon Kwieciński, który upominał się o nią podczas różnych spotkań, między innymi podczas jednej z ostatnich sesji Rady Miejskiej poprzedniej kadencji, 20 marca 2024 r. Postulował, by w izbie znalazły się ważne eksponaty mówiące o gminie Ożarów, zdjęcia, albumy, które będą przypominać o wielu dawnych zdarzeniach.
Zenon Kwieciński przypomniał jeden epizod z sierpnia 1943 r., gdy doszło do aresztowania 14 mieszkańców Ożarowa, w tym jego dziadka, o czym pisał redaktor Andrzej Nowak-Arczewski w głośnej książce „Pseudonim Tarzan”. Oto ich nazwiska: dr Michał Tomaszewski, Henryk Blinowski, Henryk Kwieciński, Walenty Leśniewicz, Jan Kopczewski, Wiktor Adamski, Zofia Blinowska, Zbigniew Blinowski, Marian Łapiński, Stanisław Kwieciński, Jan Cieszkowski, Józef Cieszkowski, Władysław Michalski, Tadeusz Kwieciński. Wszyscy trafili do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
- W 1955 r. jako 5-letnie dziecko pojechałem do dawnego obozu śmierci, by uczestniczyć w uroczystościach odsłonięcia pomnika przez ówczesnego premiera Józefa Cyrankiewicza – opowiada Zenon Kwieciński. - Byłem z mamą, tatą i moim bratem, który zginął w 1981 r. Później ja mówiłem swoim trojgu dzieciom o tamtych czasach, rozmawiałem z synem Adamem, który ukończył studia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Córka Anna i drugi syn Krzysztof też pamiętają o przeszłości rodziny. Kultywujemy te nasze tradycje i pamięć o ludności gminy Ożarów.
Już wiadomo, że córka Zbigniewa Blinowskiego, żołnierza NSZ, obiecała przekazać zbiory po zmarłym tacie, który zgromadził bardzo wiele eksponatów upamiętniających walkę o niepodległość, wycinków prasowych, notatek ze swoimi wspomnieniami. Część z nich zamieszczał za życia w Piśmie Społeczno-Kulturalnym Ożarów.