W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbył się koncert muzyki poważnej z cyklu „Z klasyką przez Polskę”. Melomani usłyszeli utwory Edwarda Griega, Karola Szymanowskiego, Astora Piazzolli, Grażyny Bacewicz.
- Kolejny raz w ramach projektu wysłuchaliśmy wspaniałego koncertu – powiedział zastępca burmistrza Paweł Rędziak. - Dobrze, że mamy taką możliwość i możemy poznawać wielką klasykę. To jeden z najlepszych projektów, gdy chodzi o rozwój kultury. Dziękuję mieszkańcom, że w ten wczesny wieczór znaleźli czas, by wysłuchać koncertu. Dziękuję artystom za przepiękne wykonanie.
Jako solistka na fortepianie grała Aleksandra Świgut, pianistka, solistka i kameralistka, doktor sztuk muzycznych, pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Według krytyków jedna z najbardziej wyrazistych osobowości sceny muzyki klasycznej. Laureatka 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Edwarda Griega w Bergen oraz nagród specjalnych: nagrody publiczności i orkiestry oraz prestiżowej nagrody Steinway Prizewinners Concert Network. Na skrzypcach towarzyszył jej Janusz Wawrowski, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, dyrektor artystyczny międzynarodowych festiwali, laureat Fryderyka 2017 za płytę Sequenza.
W ich wykonaniu usłyszeliśmy utwory:Edwarda Griega - Sonata c-moll op. 45 nr 3 na skrzypce i fortepiano, Allegretto molto ed appassionato, Allegretto espressivo alla Romanza, Allegro animato, Arietta op. 12 nr 1, Nie pojmiesz wiecznego ruchu fal op. 5 nr 2, Nokturn op. 54 nr 4, Etiuda Hommage à Chopin op. 73 nr 5, W grocie Króla Gór ze suity Peer Gynt, Karola Szymanowskiego - Sonata d-moll op. 9 na skrzypce i fortepian, Allegro moderato. Patetico Andantino tranquillo e dolce, Finale. Allegro molto, quasi presto, Astora Piazzolli - Ave Maria, Grażyny Bacewicz - Taniec Mazowiecki, Oberek. Na bis artyści wykonali jedną z wyciszających, spokojnych miniatur wybitnego kompozytora ukraińskiego, Walentyna Silwestrowa, który po rozpoczęciu wojny w kraju wyjechał do Niemiec.
Gości powitał dyrektor MGOK Marian Sus, który przypomniał, że to już czwarty koncert w Ożarowie z cyklu „Z klasyką przez Polskę’. Pamięta, jak artyści po raz pierwszy przyjechali w 2019 r. Wyraził zadowolenie, że sala jest licznie wypełniona. Marcin Rudziński, koordynator projektu, przedstawiając solistów i program koncertu, zwrócił uwagę na dwa instrumenty muzyczne, na których są wykonywane utwory. Podkreślił, że dzieli ich przepaść czasowa, 319 lat. Fortepian Steinway pochodzi z 2004 r., natomiast skrzypce Stradivariusa z 1685 r. Wykonał je we Włoszech najwybitniejszy lutnik na świecie, Antonio Stradivari. Po koncercie wybitni artyści otrzymali kwiaty od przewodniczącej Rady Miasta Haliny Dragan i zastępcy burmistrza Pawła Rędziaka, którzy podziękowali za wspaniałe wykonanie utworów.
Na koncert przybył z Kielc dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach, organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, Artur Jaroń. - Cieszę się że Janusz i Aleksandra występowali w Ożarowie – powiedział. - Znam tych artystów od dawna. Obydwoje stworzyli dzisiaj wspaniały duet. Pokochałem na nowo muzykę Griega. Publiczność miała wiele wrażeń różnorodnych. Artyści wodzili nas po świecie muzycznym z największą maestrią. Muzyka ich samych porywała. To jeden z najlepszych koncertów. Trafiony repertuar dla tej publiczności.
Z klasyką przez Polskę to projekt Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca realizowany przez Polski Impresariat Muzyczny. Jego celem jest docieranie z programami muzycznymi na najwyższym poziomie artystycznym w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi.