Już po raz czwarty odbył się w Ożarowie koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”. Utwory wybitnych kompozytorów wykonywali: na fortepianie - Paweł Wakarecy, na wiolonczeli - Marcin Zdunik.
Melomani mogli wysłuchać utworów:
- Stanisława Moniuszki – pieśni Prząśniczka i Kozak,
- Fryderyka Chopina – Introdukcja i Polonez C-dur op. 3, Lento con gran espressione, walc cis-moll op. 64 nr 2,
- Roberta Schumanna - Fantasiestücke, op.73 (utwory fantazyjne)
- George'a Gershwina – Summertime z opery Porgy i Bess, I got rhythm.
Długa jest lista osiągnięć i sukcesów obydwu wykonawców muzyki
Paweł Wakarecy - absolwent Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydron - obecnie jako adiunkt prowadzi klasę fortepianu na tej uczelni. W 2010 r, zdobył wyróżnienie i Nagrodę Specjalną dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym imienia Fryderyka Chopina w Warszawie.
Marcin Zdunik - wiolonczelista, solista i kameralista - wykonuje muzykę od renesansu po dzieła najnowsze, improwizuje, aranżuje i komponuje. Jest zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych. W 2007 r. został laureatem I nagrody, Grand Prix oraz 9 innych nagród w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Muzycy o swojej osobowości
Na pytanie reportera, jak oddaje swoją osobowość w muzyce klasycznej, Paweł Wakarecy odpowiedział: - Osobowość w wykonywaniu muzyki wybitnych kompozytorów to jest temat rzeka, temat naszej egzystencji. Czytamy tekst, jaki zostawili kompozytorzy, by potem poprzez swoją wyobraźnię, doświadczenie wykonać utwór w sposób niepowtarzalny. To, co mamy w tekście, to są luźne wskazówki. Jeśli nie mamy wyobraźni, nie da się zagrać utworu. Zawsze staram się grać dobrą muzykę niezależnie od polskich czy zagranicznych kompozytorów.
Marcin Zdunik o swojej osobowości w wykonywanej muzyce: - Staram się z uwagą i zrozumieniem odczytać tekst kompozytora, ale tekst daje tylko ogólne wskazówki do wykonania. W tekście jest zapisane wszystko, oprócz tego, co najważniejsze, elementów zawartych w dźwięku, prowadzenia frazy. Tego nie da się zapisać. Muzyka jest przekazem emocji i każdy słuchacz inaczej odbiera muzykę. Nie jest tak jak z literaturą. Jeśli nie zrozumiemy kontekstu kulturowego, to nie wiemy, o czym pisze autor. W muzyce nie jesteśmy ograniczeni, skrępowani. Tu muszą być emocje na najwyższym poziomie.
Z dużą uwagą publiczność słuchała wykonywanych po mistrzowski utworów, nagradzając kolejne dużymi oklaskami. Koncert otworzył dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Marian Sus, który przypomniał, że Sejm przegłosował, by 2022 r. był Rokiem Polskiego Romantyzmu. Tylko jedna osoba była przeciwna. 200 lat temu, w 1822 r. ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza i od tego czasu bierze się początek romantyzmu polskiego.
Na sali obecna była liczna publiczność. Przybył Artur Jaroń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Był obecny burmistrz Marcin Majcher, zastępca burmistrza Paweł Rędziak, liczni przedstawiciele instytucji i firm gminy Ożarów.
Marcin Rudziński organizator koncertu, powiedział, że „Z klasyką przez Polskę” to projekt Polskiego Impresariatu Muzycznego realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest docieranie z programami muzycznymi na najwyższym poziomie artystycznym w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi. Poprzez kontakt z najwspanialszą sztuką i największymi artystami słuchacze poznają świat kameralnej muzyki klasycznej. Dzięki koncertom pojawiają się nowi entuzjaści muzyki.
Na dotychczasowych koncertach wystąpili między innymi: Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Tomasz Strahl, Piotr Paleczny, Urszula Kryger, Adam Kruszewski, Władysław Kłosiewicz, Krzysztof Jakowicz, Klaudiusz Baran, Aleksander Dębicz, Marcin Zdunik, Konstanty Andrzej Kulka, Anna Radziejewska, Lilianna Stawarz.