Tegoroczne Święto Kwitnącej Wiśni odbędzie się w niedzielę, 30 kwietnia. Jak zwykle gospodarzem uroczystości będzie urokliwa nadwiślańska miejscowość Nowe. Święto będzie się składać z dwóch części, informacyjno-szkoleniowej i artystycznej.
W pierwszej części prelekcję wygłoszą pracownicy Biura Powiatowego ARiMR w Opatowie przybliżając możliwości skorzystania z programów unijnych w ramach PROW na lata 2014-2020 oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Opatowie przypominając o wymaganiach sanitarnych podczas produkcji owoców miękkich oraz nowym rozwiązaniu w rolnictwie - Rolniczym Handlu Detalicznym. Natomiast przedstawiciele firm produkujących środki produkcji na rzecz sadownictwa poinformują mieszkańców o ich zastosowaniu, agrotechnice i ochronie, a także o założeniach, jakie ciążą nad sadami wiśniowymi. - Kompleksowy skup i kontraktacja wymaga, by produkt był jednorodny – mówi burmistrz Marcin Majcher. - Nie tylko odpowiednio wykształcony, ale i zdrowy. Nie powinien zawierać schorzeń i robaków. Kładziemy główny nacisk na to, by wszyscy systematycznie prowadzili odpowiednią gospodarkę agrotechniczną, ochrony roślin i owoców. To pozwoli na to, że owoc będzie doskonały, co da odpowiednie dochody sadownikom podczas sprzedaży.
Na drugą część święta złożą się występy artystyczne miejscowych zespołów. Zaprezentuje się miejscowe środowisko artystyczne z gminy, zespoły folklorystyczne, muzyczne, Koła Gospodyń Wiejskich, soliści i grupy dziecięce m.in. z Publicznego Zespołu Szkoły i Przedszkola w Lasocinie. Tegoroczną gwiazdą wieczoru będzie zespół „MeGustar”. Uroczystości zakończy zabawa taneczna z zespołem „Sk-1”.
Imprezie towarzyszyć będą kiermasze rękodzieła ludowego, roślin i owoców, wystawy maszyn i sprzętu sadowniczego, stoiska handlowe firm usługowych obsługujących rolnictwo, wesołe miasteczko, konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych. Zaprezentują się również instytucje pracujące na rzecz rolnictwa: Agencja Rynku Rolnego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Stacja Chemiczno-Rolnicza, Starostwo Powiatowe w Opatowie, miejscowe Banki, zakłady mleczarskie, przetwórstwo owocowo-warzywne oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ziemi Sandomierskie w Mokoszynie i Zespół Szkół w Ożarowie im. Marii Skłodowskiej-Curie. Ich przedstawiciele będą mogli przybliżyć uczestnikom swoje nowości.
W organizację Święta po raz kolejny czynnie zaangażowała jest Spółdzielnia Producentów Owoców i Warzyw NADWIŚLANKA w Ożarowie, która promuje „wiśnię nadwiślankę” zarówno na rynku krajowym jak i europejskim.
Uprawa wiśni w gminach Ożarów i Tarłów obejmuje około tysiąca hektarów. Do największych sadowników należy Henryk Warsiński z Kolonii Słupi Nadbrzeżnej, prekursor odmiany nadwiślanka, który dba o precyzyjną uprawę agrotechniczną i zna się doskonale na sadownictwie, jako pierwszy zmechanizował zbiór wiśni na Naszym terenie, wprowadza doświadczenia Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach, były nauczyciel szkoły rolniczej.
Marcin Majcher - mam nadzieję, że sady wiśniowe w dniu święta będą kwitły w pełni, zapewniając przybyłym gościom niezapomnianych wizualnych i emocjonalnych doznań.