Przed tablicą patrona biblioteki, od lewej – bibliotekarz oddziału dla dzieci, Monika Misiuda, dyrektor Jolanta Banach, kierownik wypożyczalni dla dorosłych, Barbara Jędrzejewska.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy imienia Witolda Gombrowicza w Ożarowie z filiami z Glinianach, Jakubowicach, Lasocinie realizuje wiele ciekawych projektów, by tylko zachęcić mieszkańców do czytania i zainteresować książką.
- W ubiegłym roku prowadziliśmy kilka większych projektów, między innymi o finansach i bankowości elektronicznej, który skierowaliśmy do osób 50 plus – mówi dyrektor biblioteki Jolanta Banach. - Cieszył się sporym zainteresowaniem i wzięło w nim udział 21 osób z terenu gminy. Realizowaliśmy też dla dzieci i młodzieży ekologiczny projekt zielone gry, który dotyczył ochrony środowiska, troski o klimat. Wykorzystaliśmy gry planszowe i komputerowe.
Pracownicy od wielu lat w każdej placówce realizują takie projekty, jak ferie z biblioteką, wakacje z biblioteką. Obejmują one dzieci od 6 do 13 lat. Zajęcia prowadzone są codziennie w okresie wolnym od nauki. Poza tym biblioteka organizuje różne warsztaty, papiernicze, jubilerskie. W ubiegłym roku placówka po raz pierwszy uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji narodowego czytania. Obowiązkową lekturą było „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W akcji wzięli udział zaproszeni goście, władze Ożarowa, nauczyciele, młodzież, mieszkańcy.
W tym roku biblioteka weszła do konsorcjum e-świętokrzyskie, projekt e-book libra. Wykupiła dostęp do wybranych publikacji, czytelnicy mogą zdalnie korzystać ze zbiorów, 1500 woluminów o tematyce naukowej, popularnonaukowej. Część książek popularnych o każdej porze dnia i nocy czytelnicy mogą przeczytać na telefonie, tablecie. Z biblioteki pobiera się tylko kod. To nowa akcja, bez wychodzenia z domu można korzystać z książki. Biblioteka organizuje też spotkania autorskie, najbliższe z Mariuszem Zielke, dziennikarzem śledczym, autorem wielu książek o tematyce sensacyjnej, odbędzie się już 26 kwietnia.
- Nasi czytelnicy w ostatnich czasach czytają przede wszystkim książki znajdujące się na listach bestsellerów – nie ukrywa dyrektor Jolanta Banach. - Musimy też takie kupować. T zazwyczaj książki sensacyjne, kryminalne naszych polskich autorów, jak Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz. Dużym zainteresowaniem cieszą się książki księdza Jana Kaczkowskiego, literatura obyczajowa, historyczna, miłosna.
Obecnie zmienił się sposób czytania, czytelnicy sięgają przede wszystkim do książek, które sprawiają przyjemność, rozrywkę. Odchodzą od książki naukowej, bo mniej jest osób podnoszących swoje wykształcenie.
W końcu ubiegłego roku na liście było zarejestrowanych prawie 1900 czytelników we wszystkich placówkach. Biblioteka wypożyczyła razem ponad 41,2 tys. książek. Gromadzi i książki i zbiory specjalne, czyli filmy, audiobooki. Od trzech lat kupuje także gry planszowe. Zbiory ogółem – książek ponad 79 tys., audiobooków – 133. W Ożarowie biblioteka prenumeruje 31 tytułów prasowych, ogółem we wszystkich punktach – 52 tytuły czasopism, które też się powtarzają. Na kupno książek w ubiegłym roku biblioteka wydała z własnych środków ponad 21 tys. zł. Od kilku lat otrzymuje dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup nowości wydawniczych, w ubiegłym roku – 10 tys. zł.