Gmina Ożarów uzyskała dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zakup 9-osobowego Renault Trafic do indywidualnego transportu door to door. Uroczystość przekazania samochodu odbyła 24 maja w obecności władz gminy, kierownictwa Ośrodka Pomocy Społecznej i zaproszonych gości.
Burmistrz Marcin Majcher podziękował dyrektorowi PFRON Andrzejowi Michalskiemu za przyznane 380,8 tys. zł dofinansowania, co wystarczyło na zakup samochodu, a także zatrudnienie na dwa lata dwóch osób do obsługi, kierowcy i asystenta oraz zakup paliwa. Projekt realizuje Urząd Miejski i OPS.
- Przekazany nam został samochód przystosowany jest do przewozu osób niepełnosprawnych, w tym co najmniej jednej osoby na wózku inwalidzkim – powiedział burmistrz. - Wyposażony jest w windę, poręcze, uchwyty, ruchomy podest z najnowszymi standardami, aby podróżujący czuli się komfortowo i bezpiecznie. Samochód pozwala dowieźć osoby do zabiegów, badania specjalistyczne, zabiegi, operacje, gdy najbliższa rodzina nie ma możliwość ich przewozu do przychodni lub szpitala. Służy też do dowożenia osób niepełnosprawnych na szczepienia.
Spotkanie otworzyła kierownik OPS Małgorzata Dębniak, która podziękowała dyrektorowi za środki przeznaczone na kupno samochodu. Przypomniała, że gmina ubiegała się i z powodzeniem uzyskała grant z PFRON, dzięki czemu już od 1 marca realizuje usługę door-to-door. Projekt realizowany jest ze środków unijnych Działanie 2.8 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 i wkładu własnego PFRON.
- Usługa transportu indywidualnego świadczona jest bezpłatnie dla mieszkańców gmin którzy potrzebują wsparcia w zakresie mobilności, ukończyli 18 rok życia, posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub nie posiadają orzeczenia, ale ze względu na wiek lub stan zdrowia mają ograniczoną sprawność – wyjaśniła kierownik Małgorzata Dębniak. - Osoba z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności może korzystać z usługi wraz z opiekunem lub psem asystującym. Dodatkowo pomocy udziela asystent zatrudniony na potrzeby projektu.
Marzena Dębniak mówiła, że usługa transportowa zabezpiecza potrzeby mobilności w obszarze aktywizacji społeczno-zawodowej, edukacyjnej, zdrowotnej i kulturalnej. Dzięki niej różne przeciwności losu umożliwią dotarcie do lekarza, urzędu, Domu Seniora, Ośrodka Kultury, kina, biblioteki czy teatru.
Dyrektor PFRON Andrzej Michalski Dyrektor pogratulował burmistrzowi aktywności, bo tylko sześć gmin z terenu województwa świętokrzyskiego otrzymało dotychczas taką pomoc. Samochód poświęcił ksiądz Jan Ziętarski, proboszcz miejscowej parafii. Gościem uroczystości była Renata Miszczuk z Fundacji Restart, która współpracuje z gminą przy realizacji projektu Senior na Plus.
Door-to-door w liczbach
Od momentu uruchomienia usługi Door-to-door w gminie do 21 maja skorzystało z niej 68 osób. Wszystkie wykonane trasy do tej pory przekroczyły już 3,5 tys. km. W naszej gminie osób potrzebujących takiego wsparcia przybywa z każdym dniem. Wpłynęły już zgłoszenia zaplanowane na lipiec i nawet listopad br.
Kontakt
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt, dzwoniąc pod numer telefonu: 798 853 950, wysyłając maila na adres: doortodoor@ozarow.pl ; sekretariat@opsozarow.pl, osobiście w OPS w Ożarowie, ul. L. Mazurkiewicza 19; lub w Dziennym Domu „Senior Plus” ul. Kościuszki 16.
Zarówno formularz zgłoszeniowy jak i regulamin usługi transportowej door-to-door, zamieszczone są na stronie Urzędu Miejskiego w zakładce Mieszkaniec -> USŁUGI INDYWIDUALNEGO TRANSPORTU DOOR-TO-DOOR