Od lewej strony, leśniczy Krzysztof Kita, Karolina Kita, studentka piątego roku Wydziału Leśnego SGGW, nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, Adam Podsiadło
Na areale 2 hektarów i 39 arów w Leśnictwie Skałecznica, gmina Ożarów, sadzony jest dąb bezszypułkowy. Specjalne, wysegregowane, najlepsze nasiona pochodzą z Krzemionek koło Ostrowca Świętokrzyskiego.
Dąb na dobrej glebie
- To jest blok upraw dęba zachowawczego – mówi radny Rady Miejskiej w Ożarowie, leśniczy Leśnictwa Skałecznica Krzysztof Kita. - Pracuje blisko 20 osób, które posadzą około 14 tys. sadzonek.
Cały teren będzie później ogrodzony, by nie został zniszczony przez zwierzynę. W ciągu dwóch lat najważniejsze jest, by dąb się przyjął. W trzecim, czwartym roku dąb przyrasta około 10-15 cm rocznie. W tym roku to pierwsze nasadzenia w leśnictwie. Średnio rocznie są prowadzone na powierzchni około 20 ha. W tym roku będziemy je prowadzić do 5- 6 maja.
Współwłaściciel firmy leśnej Łukasz Sałek, który prowadzi nasadzenia na zlecenie leśnictwa, wyjaśnia, że teren jest tu dość trudny, gleba gliniasta, występują kamienie, podłoże wapienne. Ciężko wsadzić łopatę. Jednocześnie występuje sporo wilgoci, więc nie powinno się nic złego dziać z sadzonkami. Gorzej byłoby na glebie piaszczystej, bo mogłoby wyschnąć. - Sadzonki, nazywane u nas więźbą, sadzimy w odległości 1,40 metra jeden rząd od drugiego i 0,9 metra dąb od dębu – mówi. - Staramy się, by korzenie były tutaj jak najgłębiej posadzone, na głębokość 25-30 cm, troszkę głębiej niż znajdowały się w szkółce. Później będziemy musieli uważać na zachwaszczenie.
Podczas sadzenia obecna jest córka leśniczego, obecnie studentka piątego roku Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Karolina Kita. - Od urodzenia tutaj mieszkam, las jest moim drugim podwórkiem, domem – opowiada. – Po maturze wybrałam SGGW i nie żałuję. Tu nie chodzi tylko o przyrodę, ale i o ludzi, których poznałam. Obecnie przygotowuję pracę magisterską na temat prognozowania siedlisk leśnych w Puszczy Kozienickiej na podstawie gleby, warunków siedliskowych, hydrologii i ukształtowania terenu. Po studiach chcę dostać się na staż i otrzymać pracę jako leśnik terenowy. Mam nadzieję, że będę pracować w lesie, dbać o naturę, zwierzęta, rośliny.
Sadzonki odporne na zanieczyszczenia
Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, Adam Podsiadło podaje, że w tym roku na swoim terenie posadzi 1,6 mln sadzonek na areale 225 hektarów. Na piaszczystych glebach będzie posadzona sosny, na ciężkich - dąb bezszypułkowy. - Jesteśmy jednym z największych nadleśnictw – podkreśla. - Na swoim terenie mamy ogromny obszar odnowień, nie zalesiamy, tylko odnawiamy. Tu, w Skalecznicy, wycinamy las sosnowy, który dożywa do swego wieku, a sadzimy sadzonki dęba, drzew liściastych, bardziej odporne na zanieczyszczenia przemysłowe, na trudne warunki, które obecnie panują, czyli okresowe susze.
Adam Podsiadło chwali sobie współpracę z gminą Ożarów, z którą prowadzi wiele inicjatyw. Przypomina, że na terenie gminy, przy Urzędzie Miasta, wspólnie został posadzony następca dęba „Bartka”, jednego z najstarszych drzew w Polsce. Będą też tutaj rozdawane sadzonki jodły świętokrzyskiej, która ma w regionie swój matecznik. - Jako leśnicy jesteśmy przyrodnikami i kustoszami miejsc pamięci, szanowani w środowisku, wybierani do samorządów, o czym świadczy przykład pana leśniczego, który jest jednocześnie radnym Rady Miejskiej w Ożarowie – mówi z zadowoleniem nadleśniczy.
Wspólne inicjatywy z gminą
Burmistrz Marcin Majcher potwierdza, że gmina utrzymuje z nadleśnictwem dość przyjazne kontakty i zawsze spotyka się z życzliwością. Współdziała w budowie studni głębinowej w Skałecznicy dla potrzeb istniejącego budynku leśnictwa, jak również mieszkańców gminy. Woda znajdująca się w obecnie istniejącej studni jest w znikomej ilości i nie spełnia wymogów sanitarnych.
Marcin Majcher mówi także o ciekawym programie, który będzie wspólnie realizowany. - Chodzi o wykorzystanie nadmiaru wody z kamieniołomów Cementowni Ożarów. Tę wodę chcemy przekierować i zasilać nią młody drzewostan leśny.