Kultura języka - to przede wszystkim mówienie zgodnie z intencją, dobieranie właściwych słów do odpowiednich sytuacji. To także język poprawny, elegancki i taki, który może być wzorem dla innych. Ważne jest, aby wyrażać swoje myśli i emocje w czysty i komunikatywny sposób, żeby sprawnie budować relacje z innymi oraz szanować potrzeby odbiorcy.
Tydzień Kultury Języka, którego jubileuszowa, 25 edycja trwała od poniedziałku, 13 marca do soboty, 18 marca, miał za zadanie uświadomić rolę języka ojczystego w życiu człowieka oraz ukształtować estetykę i formy wypowiedzi w sytuacjach codziennych
i publicznych.
Tegoroczny Tydzień Kultury Języka odbywał się pod hasłem „Kto czyta, błądzi mądrze i z refleksją. Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży”.
Zgodnie z hasłem tej edycji biblioteka szkolna w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie promuje czytelnictwo, stosując różnorodne formy i metody.
Obchody Tygodnia Kultury Języka zaakcentowano dekoracją w gablocie bibliotecznej „XXV jubileuszowy Tydzień Kultury Języka w województwie świętokrzyskim”.
Nauczyciele bibliotekarze przeprowadzili konkursy czytelnicze ze znajomości baśni Hansa Christiana Andersena.
W bibliotece można również obejrzeć dwie wystawy. Jedna, pod hasłem „Weźcie słownik do ręki, zginą wasze udręki”, przypomina o możliwości korzystania z wielu słowników. Druga popularyzuje literaturę polską.
Biblioteka w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie zawsze propaguje kulturę języka w różnych sytuacjach życiowych, a Tydzień Kultury Języka to kolejna okazja ku temu.
Ewa Jędrzejewska, Bożena Goraj