Obchodzony 11 marca Dzień Sołtysa był też wyrazem szacunku dla gospodarzy najniższego szczebla administracji samorządowej w gminie Ożarów.
Gmina wyróżnia się tym w regionie świętokrzyskim, że są w niej aż 34 sołectwa. Sołtysi mają nawet swoją organizację, spotykają się z władzami gminy w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Omawiają wtedy sprawy organizacyjne i wszystkie inne, które wiążą się z życiem codziennym, ich pracą, strukturą wydatków w gminie, inwestycjami na dany okres. – Rola sołtysa jest bardzo trudna i skomplikowana – nie ukrywa burmistrz Marcin Majcher. - Mieszkańcy oczekują od niego realizacji wielu zadań, a nie zawsze jest możliwość ich realizacji ze względu na stronę finansową czy organizacyjną.
Sołtysi w gminie Ożarów są bardzo aktywni, zwłaszcza w ostatnich latach, gdy zaczęto tworzyć fundusz sołecki. Stali się wtedy inicjatorami wielu inwestycji środowiskowych. Dzięki nim i współpracy z władzami gminy rozbudowano wiele świetlic, miejsc rekreacyjnych. Sołtysi organizują w swoich środowiskach festyny, pikniki środowiskowe, spotkania integracyjne. - Spotykamy się, wymieniamy uwagi między sobą – mówi burmistrz. - Słuchamy, jakie są potrzeby ludzi, oczekiwania. I potem na podstawie tego konstruujemy budżet gminy.
Sołtysi uczestniczą w obradach sesji, zabierają głos. Znają treść podejmowanych uchwał i przekazują je swoim mieszkańcom. Dzięki temu ludzie wiedzą to, co się dzieje w gminie. Sołtysi stali się moderatorami życia na wsi. Tam, gdzie aktywnie uczestniczą w życiu swego środowiska, uzyskują zawsze poparcie swoich mieszkańców.
Do największych sołectw w gminie należą: Wyszmontów, Sobótka, Lasocin, do najmniejszych – Julianów, Janów. Chociaż w niektórych sołectwach jest zaledwie kilkanaście numerów, to społeczności w nich są dość aktywne, doskonale zorganizowane. Często widać w nich aktywność sołtysów.