Bardzo zdolne dzieci
Uczestnicy projektu, dzieci, ich rodzice lub opiekunowie, korzystają z nauki języka angielskiego, informatyki, zajęć kulinarnych, sportowych, z porad logopedy, prawnika, psychologa. W programie uczestniczy pięć świetlic w Janowicach, Pisarach, Lasocinie, Wyszmontowie i Ożarowie. W każdej ze świetlic przebywa po 45 dzieci, czyli razem 225 dzieci. Do tego są ich rodzice, też w takiej liczbie. Dzieci mają zapewnioną opiekę od godziny 16 do 19, od poniedziałku do piątku, łącznie z wakacjami, feriami, różnymi dniami świątecznymi.
Zajęcia prowadzą nauczyciele i wychowawcy z dużym doświadczeniem. Dzieciom zapewnione jest bezpieczeństwo. Wszyscy zatrudnieni mają ukończone studia wyższe.
Dzieci na terenie gminy są bardzo zdolne, ale trzeba znaleźć ukryte w nich talenty i umiejętnie je wydobywać. – Dla mnie inspiracją do tego projektu była Słowacja i nasze kontakty z miastem Spiska Bela – mówi zastępca burmistrza Ożarowa, Paweł Rędziak. - Tam w siatce godzin szkolnych znajdują się zajęcia muzyczne, taneczne, wokalne. U nas podczas różnych reform edukacyjnych zlikwidowaliśmy w szkole te przedmioty. Dlatego przygotowaliśmy kompleksowy projekt, korzystając z możliwości finansowych RPO. W każdej z tych świetlic dzieci i dorośli mogą uczyć się gry na gitarze, akordeonie lub pianinie.
Drugi dział zajęć to wokalistyka. Gmina Ożarów poszukuje dzieci bardzo zdolne, które mogłyby uzupełnić nam to, co dzisiaj dzieje się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie w ostatnich kilkudziesięciu latach wydobyto wiele talentów. Dzieci odnosiły sukcesy wokalne indywidualnie i zespołowo, między innymi Grupa 4H Iskra, dziewczęta z grupy Seven Heaven.
Ożarów niestety ma takie ograniczenie, że młodzież po ukończeniu szkoły średniej w ponad 90 proc. opuszcza swoje środowisko. Tu już trudno, tracimy młodzież i ich możliwość rozwoju w naszym środowisku. Dzieci w wieku 7, 8, 9 lat bardzo chętnie zapraszamy do udziału w naszych różnych zajęciach, które proponuje dom kultury.
Dobrodziejstwo w środowisku wiejskim
Przewodnicząca Rady Miejskiej, Halina Dragan podkreśla, że Wyszmontów jest jedyną w gminie miejscowością, w której nie ma szkoły i gdzie funkcjonuje świetlica. -Dlatego u nas świetlica jest wielkim dobrodziejstwem – opowiada przewodnicząca, która mieszka w Wyszmontowie. - U nas jest dość dużo dzieci, podrastającej młodzieży. Wszyscy bardzo chętnie korzystają ze świetlicy, mają wszechstronną opiekę, wszelkie zajęcia, oprócz tego różnego gry i zabawy na powietrzu, gdy jest odpowiednia pogoda. Wszystko odbywa się pod opieką odpowiednich instruktorów, mecze piłki nożnej, siatkowe. U nas dziewczynki i chłopcy chętnie występowały w ubiegłorocznych jasełkach. Dzieci wystąpiły samodzielnie, grały na instrumentach. Już na początku okazało się, że zajęcia są bardzo potrzebne. W społeczeństwie wiejskim świetlice spełniają swoją rolę.
Dużym dobrodziejstwem jest to, że w tych zajęciach, co już wspomniano, uczestniczy psycholog, prawnik. - Ludzie w środowisku wiejskim mają utrudniony dostęp do tych porad specjalistów, muszą specjalnie jechać do poradni psychologiczno-pedagogicznej, do kancelarii prawnika, a tu mają wszystko na miejscu – przypomina przewodnicząca. – Jest już wiele przykładów bardzo pozytywnie załatwionych spraw.
Nie bez znaczenia jest to, że w świetlicy dzieciom pomaga się w odrabianiu pracy domowej. Nauczyciel pojedynczo siedzi z każdą osobą, spokojnie wszystko tłumaczy. W szkole podnoszą się wyniki.
Nic dziwnego, że dzieci przychodzą na zajęcia lekcyjne przygotowane, z odrobioną pracą domową. To duży plus. - Będziemy się starać, by ten projekt dalej kontynuować po 2022 r. – zapowiada zastępca burmistrza Paweł Rędziak. - Mamy nadzieję, że dalej będą takie możliwości. Podczas konsultacji w sprawie strategii rozwoju województwa zwracaliśmy uwagę, by znalazły się środki na projekty miękkie, świetlice dla dzieci, kluby dla seniorów.
Pomoc w wyborze dobrej drogi
Teraz jest trudny czas pandemii, zamknięcia szkół, nauki zdalnej, przepisów formalnych, co doprowadziło, że od marca do czerwca i teraz od listopada do grudnia zajęcia w świetlicach nie odbywają się. Na pewno tracą na tym dzieci. Gmina zdaje sobie sprawę, że musi zadbać o dzieciaki, bo rodzice, pracując, mają coraz mniej czasu dla rodziny, dziecka. – A my musimy dzieci odciągać od złych nałogów, od uzależnienia od komputerów, narkotyków, alkoholu – podkreśla Paweł Rędziak. - Zajęcia mają służyć temu, by dzieci mogły funkcjonować w innym środowisku i w swojej grupie rówieśniczej znalazły zainteresowania, które mogą rozwijać. A w tym czasie nie wchodziły na złą drogę.
Ramka
Dyrektor, opiekun merytoryczny projektu, Barbara Kasińska:
"Obok zajęć przedmiotowych, informatyki i języka angielskiego, dzieci uczestniczą w zajęciach dodatkowych, plastyce, muzyce, grze na trzech instrumentach, pianinie, gitarze, akordeonie. Dzieci mogą również korzystać z zajęć wokalnych. Udział w zajęciach dodatkowych umożliwia im rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Instruktorzy mogą szlifować ożarowskie talenty. Dzieci objęte są też opieką logopedy i psychologa. Rodzice dzieci uczestniczących w projekcie objęci są opieką psychologa i prawnika. Świetlica Środowiskowa spełnia oczekiwania lokalnego środowiska. Dzieci przebywające w świetlicy mają odrobione lekcje pod opieką wychowawców. Uczestniczą w warsztacie kulinarnym, uczą się samodzielności."