Straż Miejska w Ożarowie obchodziła jubileusz 25-lecia. Strażnicy otrzymali nominacje na wyższe stopnie. Uroczystość odbyła się w Urzędzie Miejskim przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności wynikających z przepisów epidemiologicznych.
Inspektor Wojciech Siejka, Wojciech Surowiec, Mariusz Kopciowski zostali przeniesieni na wyższe stanowiska strażnicze z inspektora na starszego inspektora. Ze stanowiska młodszy specjalista Piotr Czajkowski, Sławomir Tomalski zostali przeniesieni na stanowisko specjalista.
Gratulując jubileuszu i nominacji, burmistrz Marcin Majcher powiedział, że duża jest rola strażników w zapewnieniu bezpieczeństwa miasta i gminy. - Zadaniem strażników na początku była działalność tylko na terenie miasta – przypomniał. - Później, gdy w 1977 r. zaczęła obowiązywać ustawa o Straży Miejskiej, działalność ta rozszerzyła się na całą gminę, wszystkie sołectwa.
Strażnicy zwracają uwagę mieszkańcom na przestrzeganie przepisów związanych z zagospodarowywaniem śmieci i odpadów komunalnych. Zadanie to wykonują systematycznie w ramach codziennych, bieżących służb patrolowych. Biorą udział w uroczystościach patriotycznych i religijnych, co podnosi ich rangę.
W wielu gminach na terenie kraju odzywają się tu i ówdzie głosy o likwidacji Straży Miejskiej. Burmistrz Marcin Majcher jest zadowolony, bo w Ożarowie nie ma takich sygnałów. Straż jest uważana za niezbędną jednostkę, jest szanowana i doceniana. Odgrywa bardzo ważną rolę.
Burmistrz Marcin Majcher wręczył strażnikom nominacje i dyplomy. Zastępca burmistrza Paweł Rędziak, sekretarz Tomasz Sobieraj, skarbnik Stefania Dziedzic przekazali poszczególnym strażnikom dystynkcje, czyli pagony.
Komendant Henryk Wzorek przypomniał okoliczności powstania Straży Miejskiej przed 25 laty. – Ważnym dokumentem było zarządzenie burmistrza miasta i gminy Ożarów z dnia 25 sierpnia 1995 r. w sprawie tworzenia jednostki organizacyjnej pod nazwą Straż Miejska w Ożarowie – powiedział. – Od początku systematycznie współpracuje z władzami gminy.
Henryk Wzorek powiedział o ostatnich akcjach, które wynikają z decyzji Wojewody Świętokrzyskiego o współpracy z policją w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. - My wspólnie patrolujemy miasto i gminę pod tym kątem, obserwujemy mieszkańców przebywających na chodnikach, ulicach, w sklepach – podkreślił. - Odwiedzamy osoby, które przebywają w domach na kwarantannach.