W niedzielę 13 września, w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin odbył się koncert w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz. Z muzyką poświęconą Janowi Pawłowi II wystąpili: organista Mariusz Ryś, akordeonista Jerzy Mądrawski oraz Chór Fermata.
Gospodarzem wieczoru w zastępstwie Artura Jaronia była Katarzyna Sroka, która przypomniała, że w szczególnym czasie epidemii koncert odbywa się w połowie września, a nie jak zwykle na przełomie czerwca i lipca. Podziękowała władzom samorządowym, które podjęły wysiłek organizacji festiwalu w gminie, szczególnie burmistrzowi Marcinowi Majcherowi. Podkreśliła, że koncert jest poświęcony i dedykowany Świętemu Janowi Pawłowi II w setną rocznicę urodzin.
Najpierw z koncertem wystąpił artysta pochodzący z Tarnobrzega, koncertujący organista, Mariusz Ryś. Następnie na akordeonie kilka utworów zagrał profesor Jerzy Mądrawski, dyrektor Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, pedagog szkół muzycznych w Kielcach. Na koniec prezentował się znany w kraju i zagranicą Chór Fermata, którym dyrygowała Ewa Robak. Zespół nagrał już 10 płyt z muzyką sakralną, świecką, filmową.
W programie koncertu znalazły następujące utwory: Preludium c CVV 549 – Jan Sebastian Bach, La misma pena/Adiosnonino – Astor Piazolla, Libertango - Rio Sena, Contemplation – prawykonanie utwory skomponowanego w czasie pandemii – Jerzy Mądrawski, Nieście chwałę mocarze (psalm XXIX) - muzyka Mikołaj Gomółka, słowa Jan Kochanowski, Ave Maria Stella - muzyka Edward Grieg, Ubi Caritas - muzyka Ola Gjeilo, Confitemini Domino (psalm XVIII) - muzyka Grzegorz Miskiewicz, Lux Aurumgue– muzyka, słowa Eric Whitacre, Elijah Rock – muzyka i słowa tradycyjne, opracował JesterHairston/gospel, Caelienarrantgloriam Dei (psalm XIX) - muzyka Grzegorz Miskiewicz (prawykonanie), Życzenie - muzyka Fryderyk Chopin, słowa Stefan Wytwicki, opracował Paweł Łukowiec, Szczedrik - muzyka Mikola Leontowicz, Porizala, Palczik - muzyka tradycyjna, opracował O. Bondarienka, Pojedziemy na łów - muzyka tradycyjna, opracował Paweł Łukowiec, Gabriel’sOboe - muzyka Ennio Morricone, opracował Rowlands Paulo. Na koniec chór zaśpiewał ulubioną pieśń Jana Pawła II, popularną „Barkę”.
Podczas rozmowy z reporterem burmistrz Marcin Majcher przypomniał, że podczas licznych koncertów muzycznych w ramach Festiwalu imienia Krystyny Jamroz mieszkańcy gminy przyzwyczaili się już do określonego poziomu artystycznego najwyższej klasy. Tu występowali najwięksi soliści scen operowych, światowej sławy artyści, między innymi Konstanty Kulka.
- Po trzykroć się modli ten, kto nasyca świątynie śpiewem – zwrócił się burmistrz w kościele do artystów i publiczności. – Życzę zdrowia, sukcesów w pracy zawodowej. Na ręce Katarzyny Sroki składam podziękowania za to, że mieliśmy dzisiaj prawdziwe święto muzyki. Dziękuję profesorowi Mądrawskiemu za wspaniałą muzykę akordeonową Mariuszowi Rysiowi za wspaniałą grę na organach, Chórowi Fermata za wspaniały śpiew. Jeszcze raz przekonaliśmy się, że organy z naszej świątyni mogą być wspaniałym instrumentem do odgrywania pereł muzyki klasycznej. Dziękuję księdzu proboszczowi za gościnę w świątyni.