Gmina stosuje się do wszystkich zaleceń rządowych i resortowych, które dotyczą zagrożeń związanych z rozpowszechnianiem koronawirusa COVID-19.
Ograniczony kontakt
- Przede wszystkim zakupiliśmy środki dezynfekcyjne – podkreśla burmistrz Marcin Majcher. - Stosujemy bardzo ścisłą kontrolę, w zasadzie Urząd Miasta jest zamknięty, podobnie nasze placówki, które świadczyły usługi rozrywkowe, kulturalne, edukacyjne. Wszystkie imprezy masowe, sportowe, kulturalne zostały odwołane, zawieszone przełożone.
Personel instytucji pracuje w ograniczonym czasie. Stosuje przede wszystkim bardzo ścisłą kontrolę sanitarną. Stara się nie dopuszczać do kontaktu z osobami z zewnątrz.
Jak mieszkaniec gminy w pilnych sprawach może się skontaktować z Urzędem Miasta, Urzędem Stanu Cywilnego? – Jeżeli są pilne sprawy, na przykład w Urzędzie Stanu Cywilnego, to może podejść przed budynek Urzędu Miasta i w określonym miejscu Straż Miejska przyjmuje od niego materiały i przenosi do poszczególnych referatów – wyjaśnia burmistrz Marcin Majcher. - Po pewnym czasie oddaje się petentowi odpowiedzi, poświadczenia odbioru. Wszystko z zachowaniem środków bezpieczeństwa, by petent niczego nie wnosił do budynku Urzędu Miasta.
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury nie pracuje, zamknięta jest także biblioteka, zawieszona jest działalność świetlic środowiskowych w ramach nowego programu, które jest realizowany od ubiegłego roku. Wykładowcy kontaktują się z osobami tylko elektronicznie, by opracowywać niektóre tematy i później móc je normalnie realizować.
Nauczyciele prowadzą zajęcia z uczniami przez Internet i inne formy elektroniczne. Wysyłają zadania do rozwiązania na każdą lekcję. Realizują program zgodnie z zaleceniami kuratoryjnymi. Jeśli dziecko z jakichś powodów nie ma komputera, to nauczyciele w miarę możliwości starają się mu bezpośrednio dostarczyć materiały do nauki.
Wsparcie dla seniora
Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej pełnią dyżury. Starają się telefonicznie wspierać osoby starsze, chore, niedołężne, namawiają, by nie przyjeżdżały do przychodni, apteki, sklepu. Kontaktują się z każdym, komu potrzebne są nowe lekarstwa, realizują recepty, biorą zaświadczenia, robią zakupy. Osoby te są wspierane, by mogły normalnie funkcjonować.
Seniorzy, jako szczególnie zagrożona grupa wiekowa, nie uczestniczą w żadnych zajęciach i spotkaniach. Podlegają ścisłej kontroli. Gmina ma bardzo dokładny kontakt z nimi przez pracowników OPS, Klubu i Domu Seniora. Gdy któryś z seniorów ma problemy z pozyskaniem artykułów spożywczych lub ma problemy zdrowotne, to staramy się przez OPS go wspierać i dostarczyć to, co jest mu niezbędne do normalnego funkcjonowania.
Na kwarantannie
OPS ma doskonałe rozeznanie, gdy chodzi o osoby, które w ostatnim czasie przyjechały z Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii i mają zalecenia kwarantanny. Przepisy te szczegółowo egzekwuje policja. Straż Miejska. Obecnie 50 osób z terenu gminy przebywa w miejscach wyznaczonych na kwarantannę.
- Jestem pełen podziwu wobec mieszkańców, którzy osobiście zgłaszają fakty przyjazdu sąsiadów, znajomych z zagranicy, z terenów niebezpiecznych – nie ukrywa burmistrz Marcin Majcher. – Informują o tym służby policyjne, pracowników Urzędu Miasta. Idą za tym postępowania kontrolne, by sprawdzić, czy to pokrywa się z treścią informacji.
W każdej sytuacji gmina stara się bezpośrednio interweniować. Są wszczynane postępowania. Dane osoby trafiają na kwarantannę, by zabezpieczyć sąsiadów, mieszkańców, na przykład jak to miało miejsce w sołectwie Pisary.