Gmina Ożarów zamierza zdynamizować kontakty ze swoim miastem partnerskim Spisską Belą na Słowacji, ożywić je, nadać im nowy impuls. Chce, by ta współpraca poszerzała się i obejmowała nowe obszary.
- W Zespole Szkół Ogólnokształcących odbył się niedawno turniej siatkarski, w którym uczestniczyły zespoły z Trzydnika, Staszowa, Spiskiej Beli i Ożarowa – mówi burmistrz Marcin Majcher. - Turniej wygrała drużyna ze Spiskiej Beli. Wraz z zawodnikami ze Spiskiej Beli przyjechała również dyrektor szkoły, która zapoznała się z naszymi obiektami. Była okazja do wymiany uwag na temat funkcjonowania oświaty na Słowacji i w Polsce. To pierwszy krok w celu nawiązania bliższej współpracy z miastem partnerskim.
Burmistrz Marcin Majcher był pod dużym wrażeniem występu w Spiskiej Beli 200-oobowego zespołu dzieci grającego na skrzypcach. To coś niespotykanego w Polsce, gdzie tylko niektóre dzieci potrafią grać na skrzypcach. - A trzeba zainteresować dziecko, pokazać mu drogę – wyjaśnia burmistrz. - Weźmiemy nasze dzieci do Spisskiej Beli, by zobaczyły, jak wygląda taki koncert. Ta ścieżka artystyczna może przyjmie się w gminie Ożarów.
Bardzo mocno rozwinięte są w Słowacji grupy folklorystyczne, tradycje, zwyczaje, obyczaje. Podczas imprez masowych promują one działalność kulinarną, poszczególne grupy społeczne gotują gulasz, siostry zakonne, księża, nauczyciele, myśliwi, wędkarze. Jest go tak dużo, że później spożywają go mieszkańcy z całej miejscowości.
Ciekawie prezentuje się loteria fantowa, która jest frapująca i do końca trzyma w napięciu. Każdy wieczorem losuje numerek, odczytuje, np., to numer 25. A te same numery występują w pięciu kolorach. I każdy na wybrany kolor. W czasie Dni Ożarowa burmistrz chce zorganizować podobną loterię. Mieszkańcy przyniosą fanty, swoje przetwory, wyroby, rękodzieło, które potem będą przedmiotem nagród w konkursie.
- Interesuje nas temat działalności różnych grup społecznych – mówi burmistrz Marcin Majcher. - Tam bardzo intensywnie rozwija się wędkarstwo, myślistwo, hodowla ptactwa domowego, ptaków ozdobnych. U nas też są tacy, ale to jednostki, nie są tak zrzeszeni w stowarzyszeniach jak na Słowacji. Chcemy promować takie zainteresowania, pokazywać przy okazji dożynek ptactwo ozdobne, rasy gołębi. Niech podczas Dnia Dziecka nasze pociechy puszczają w górę gołąbka pokoju.
Marcin Majcher podkreśla, że władze Spisskiej Beli przejęli pozytywne doświadczenia z Polski, Ożarowa. Organizują teraz imprezy z zapewnieniem bezpieczeństwa. Mają już odpowiednie nagłośnienie.