Platforma żywnościowa to zorganizowany rynek giełdowy, dedykowany do prowadzenia obrotu wybranymi towarami rolnymi oraz spożywczymi, umożliwiający zainteresowanym uczestnikom, w tym producentom, przetwórcom, przedsiębiorstwom przechowalniczym, zawieranie transakcji w formule rynku kasowego (SPOT) z fizyczną dostawą towaru. Wymagania jakościowe dla towarów, zasady uczestnictwa w rynku, warunki zawierania transakcji i sposób ich realizacji są ustalone przez Giełdę, co zapewnia prowadzenie obrotu na transparentnych i jednakowych dla wszystkich jego uczestników zasadach. W okresie pilotażu, trwającym od marca do sierpnia 2020 roku, do obrotu zostanie wprowadzona pszenica w trzech klasach jakościowych (A, B, C), spełniająca określone wymagania i parametry jakościowe, określone przez Giełdę i zdeponowana w magazynach posiadających autoryzację Giełdy. Podczas pilotażu Platformy Żywnościowej uczestnicy będą zawierać rzeczywiste transakcje na Giełdzie, rozliczane finansowo przez Izbę Rozliczeniową, a fizyczna dostawa będzie realizowana przez Magazyny Autoryzowane.
Podstawą działania Platformy Żywonościowej będzie Giełda,
Izba Rozliczeniowa i Magazyny Autoryzowane
Giełda organizuje i prowadzi obrót towarami rolnymi, Izba Rozliczeniowa – odpowiada za bezpieczeństwo rozliczeń finansowych, a Magazyny Autoryzowane – weryfikują jakość towaru, zapewniają profesjonalne przechowanie towaru i umożliwiają rozliczenie transakcji poprzez fizyczną dostawę. Podobnie jak wszystkie giełdy na świecie Platforma Żywnościowa będzie gwarantować: przejrzysty obrót, bezpieczeństwo rozliczeń transakcji oraz równe traktowanie wszystkich uczestników rynku. Nadzór nad Platformą będzie pełniła Komisja Nadzoru Finansowego.
Korzyści z wdrożenia Platformy Żywnościowej:
- ograniczenie kosztów transakcyjnych, ryzyka handlowego i cenowego,
- koncentracja podaży krajowych towarów rolno-spożywczych,
- wystandaryzowanie warunków zawierania transakcji,
- zabezpieczenie transakcji i stabilizacja obrotu,
- przejrzysty, rynkowy system wyznaczania ceny towaru,
- zapewnienie bezpieczeństwa obrotu,
- eliminacja zagrożeń związanych z nieterminowym dostarczeniem towaru, pogorszeniem jego jakości czy opóźnieniem w zapłacie,
- nowy kanał sprzedaży oraz zaakupu towarów rolno-spożywczych
Perspektywy rozwoju Platformy Żywnościowej:
- stopniowe wprowadzenie nowych towarów rolno-spożywczych takich jak kukurydza, rzepak, koncentrat soku jabłkowego, cukier biały, odtłuszczone mleko w proszku, półtusze wieprzowe;
- 99 uruchomienie rynku terminowego towarów rolnych, na którym przedmiotem obrotu będą kontrakty terminowe (umowy) umożliwiające zawieranie transakcji z dostawą towaru w przyszłości.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: http://platformazywnosciowa.com.pl/