Rok 2019 był bardzo korzystny dla gminy Ożarów, udało się zrealizować wiele inwestycji. Rok 2020 też zapowiada się bardzo dobrze, chociaż przed samorządem stoi wiele wyzwań.
- Powstało wiele inwestycji na terenie gminy, trwają ciągle prace przy budowie oświetlenia ledowego, która zbliża się ku końcowi – mówi burmistrz Marcin Majcher. –
Ponadto udało nam się zrealizować kilka drobniejszych przedsięwzięć związanych z remontami dróg, placówek, adaptacją pomieszczeń. Budżet nam się zamyka dość pozytywnie. Dochody wyniosły 54 mln zł i w tej kwocie zmieściliśmy się ze wszystkimi wydatkami. To bardzo dobra prognoza na następny rok.
Dla seniorów i młodzieży
W minionym roku gmina duży nacisk kładła na współpracę z seniorami. Temu służyła budowa Klubu Seniora. Społeczeństwo, co widać w każdej gminie, starzeje się i samorząd musiał przeorientować swoje poczynania. Nie zapomina przy tym o najmłodszych, o dzieciach, młodzieży. Dla nich, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, powstały w miejscowościach wiejskich świetlice, które są czynne od godziny 15 do 18. Działają w placówkach szkolnych i w remizie w Wyszmontowie.
Dzieci korzystają z zajęć pozalekcyjnych, rozwijane są wśród nich nowe zainteresowania, mianowicie zajęcia muzyczne, plastyczne, wokalne, kulinarne. Mogą korzystać z porady psychologa, logopedy. - Placówki są utworzone po to, by stworzyć jak największe szanse dzieciom, szczególnie ze środowiska wiejskiego – podkreśla burmistrz Marcin Majcher. - Są dobrane odpowiednie kadry z doświadczeniem, które starały się realizować program w sposób praktyczny. To widać zresztą już wyraźnie, już na spotkaniach wigilijnych dzieci, na przykład, zaprezentowały swoje zdolności wokalne i muzyczne. To dobry prognostyk tego, że w przyszłości pojawią się sukcesy w tych środowiskach. Projekt będzie trwał trzy lata.
Aktywne Koła Gospodyń Wiejskich
W gminie prężnie działały przez cały rok Koła Gospodyń Wiejskich. Najaktywniejszy był Sobów, który reprezentował gminę na różnego rodzaju spotkaniach. Teraz będzie występował na Festiwalu Pieśni Religijnych i Kolęd. Powstało kilka nowych kół, na przykład we Wlonicach, powstało KGW w Binkowicach, Julianowie, w Nowem.
Mocniej rozwinął się Wyszmontów, który wydał nawet swój kalendarz. Publikacja cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest poszukiwana przez koneserów. To świadczy o tym, że KGW wykraczają poza podstawowe zadania, szukają nowych rozwiązań, zdobywają środki. Na etapie organizacji i tworzenia są kolejne KGW. Burmistrz Marcin Majcher ma nadzieję, że ten ruch mocno jeszcze się rozwinie. Tradycje, obyczaje, zwyczaje muszą być zachowane i temu służy rozwój tego powszechnego ruchu na wsi.
Jubileusz lokacji, współpraca z cementownią
W 2019 roku gmina obchodziła jubileusz 450-lecia lokacji miasta, odbyła się uroczystość. Gmina postarała się, by mieszkańcy czuli podziw dla swych przodków, byli dumni z bogatej historii. Na spotkanie przybył nawet, mimo choroby, prof. Feliks Kiryk, który docenia osiągnięcia samorządu w dziedzinie kultury, zachowania dziedzictwa regionalnego. Wsparł gminę swoją obecnością, doświadczeniem.
Dobrze układa się współpraca gminy z cementownią. Nowy szef firmy Janusz Miłuch zaakceptował wypracowane wzorce. Bardzo rzeczowo i konkretnie podchodzi do wspólnych poczynań, inicjatyw, aprobuje te tematy i założenia, które zostały wypracowane w latach ubiegłych. Na szczęście, trzeba podkreślić, kondycja zakładu utrzymuje się na wysokim poziomie, produkcja jest duża, co cieszy gminę i właścicieli cementowni.
Rok kolejnych wyzwań
Przed gminą nowy rok 2020 i nowe wyzwania.– Nowy rok będzie trudny, znacznie wzrosły koszty utrzymania naszych placówek – nie ukrywa burmistrz Marcin Majcher. - Jesteśmy w przededniu bardzo spokojnych wyliczeń i wynika z nich, że nasze możliwości będą ograniczone. W dalszym ciągu będziemy jednak wspierać ludzi starszych. Rozbudujemy Klub Seniora w Ożarowie. W Lasocinie, Pisarach, Jakubowicach stworzymy warunki, by powstały kolejne ośrodki. Chcemy, by korzystały z nich te osoby, które ze względu na znaczne odległości nie mogą dotrzeć do Ożarowa i skorzystać z oferty, którą tutaj dajemy naszym mieszkańcom.
W nowym roku wzrasta wynagrodzenie dla pracowników, nauczycieli, personelu pomocniczego, jednak subwencja oświatowa jest na poziomie roku ubiegłego. Gmina musi pozyskać ogromne środki, by w stabilnej sytuacji utrzymać na dotychczasowym poziomie niezbędną obsadę pracowniczą.
Na szczęście gmina nie ma większych problemów w realizacji ustawy o gospodarce śmieciowej. Ustaliła opłaty i liczy, że w tych kwotach uda jej się zmieścić. W dalszym ciągu liczy również na to, że dotychczasowe koszty pozostaną na tym samym poziomie przez cały rok. Obawia się jednak, że mogą pojawić się odgórne wahania i będzie musiała podnieść opłaty, co jest bardzo niekorzystne i nieakceptowane społecznie.
Gmina liczy na realizację nowych projektów ze wsparciem środków pozabudżetowych. - Wsłuchujemy się w informacje, które płyną z różnych źródeł i staramy się zabezpieczyć środki, przede wszystkim na warunki edukacyjne dzieci i młodzieży, a także na poprawę infrastruktury w środowisku wiejskim, co jest naszym priorytetem – podkreśla burmistrz Marcin Majcher. - W dalszym ciągu optujemy za rozbudową strefy ekonomicznej. Jesteśmy na końcowych etapach uzgodnień dokumentacyjnych dróg i ciągów komunikacyjnych. Wierzę, że uda nam się to zrealizować w 2020 roku.