11 lipca w Ośrodku Promowania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu podpisano umowy na dofinansowanie projektów w ramach programu „Działaj Lokalnie". Wśród 14 szczęśliwych grup znaleźliśmy się i my – Rada Sołecka Tomin. Nasz projekt "Integracja międzypokoleniowa" zyskał akceptację Fundacji. Przystąpiliśmy do działania.
Głównym celem naszego projektu była aktywizacja i integracja międzypokoleniowa jak największej liczby mieszkańców w różnych przedziałach wiekowych, chęć oderwania ludzi od monotonii życia codziennego i przekonania ich o wartości i atrakcyjności spotkań w miłym towarzystwie i w przyjaznych warunkach.
W ramach projektu stworzyliśmy przyjazne miejsce spotkań towarzyskich, warsztatów i uroczystości, poprzez zakup stołów, krzeseł, grzejników oraz sprzętu nagłaśniającego do świetlicy wiejskiej. Zorganizowaliśmy warsztaty kulinarne - dzielenie się wiedzą na temat przygotowywania pierogów i pieczenia chleba, cieszyły się one dużym zainteresowaniem, w szczególności degustacja. Warsztaty rękodzieła - tworzenie koronkowych ozdób choinkowych, choć listopadowa pogoda znacznie wpłynęła na frekwencje. Dzień Seniora - szczególnie ważny dla naszych seniorów, którzy mogli się spotkać w swoim towarzystwie, powspominać dawne czasy, porozmawiać o dniu dzisiejszym. Ponadto tworzyliśmy wieniec dożynkowy przekazując nowicjuszom tajniki wicia wieńca i wspólnie wystąpiliśmy na dożynkach gminnych prezentując nasze dzieło i stół z własnymi produktami . Spotkania były wspaniałą okazją nie tylko do nauki ale i integracji międzypokoleniowej.
Rezultatem projektu była aktywizacja społeczności Tomin i zacieśnienie więzi międzypokoleniowych. Bez względu na różnicę wieku Tominianie chętnie spotykali się i realizowali zaplanowane działania dla dobra miejscowości i jej mieszkańców. Angażowali się w każde przedsięwzięcie, dzielili się wiedzą, przygotowywali produkty i potrawy. Zakupione dobra zapewniły miłe i wygodne spędzanie wolnego czasu w gronie przyjaciół z sąsiedztwa.
Odbiorcami projektu byli mieszkańcy naszej miejscowości, zarówno dorośli, młodzież i dzieci, uczestnicy warsztatów i spotkań okolicznościowych ale i inni mieszkańcy naszej gminy i okolic. W zaplanowanych działaniach brały udział głównie kobiety. Nie było to jednak regułą. Okazało się, że również niektórzy mężczyźni, którzy na co dzień służyłi pomocą byli zainteresowani warsztatami kulinarnymi czy wiciem wieńca dożynkowego.
Partnerami w realizacji naszego projektu byli: Urząd Miasta, który udostępnia nam Świetlicę Wiejską, Bank Spółdzielczy w Ożarowie, który wsparł nasze działania finansowo; nasza Radna – pani Halinka, która wspierała nas dobrą radą i dzieliła się swoim doświadczeniem w realizacji projektu oraz KGW Tominy, którego członkinie wykonały szereg prac na rzecz projektu.
Projekt trwał od lipca do końca listopada, była to nasza druga przygoda z Fundają, mamy nadzieję, że nie ostatnia.
Marta Czajkowska
Rada Sołecka Tomin