W Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki przedstawiciele instytucji zajmujących się dziedzictwem, ochroną zabytków i okolicznych samorządów dyskutowali o konieczności utworzenia parku kulturowego na terenie trzech gmin: Bodzechowa, Ćmielowa i Ożarowa. W spotkaniu uczestniczył burmistrz Ożarowa Marcin Majcher.
– Chcemy się włączyć w inicjatywę tworzenia parku kulturowego pod patronatem UNESCO, bo to duża promocja naszej gminy, ciekawego złoża w Śródborzu – mówi burmistrz Marcin Majcher. – Niewątpliwie pojawią się też nam problemy. Działalność firmy, która chce pozyskiwać kopaliny w Śródborzu, będzie kolidować z zasobami surowca, bo tu jest wyznaczona strefa archeologiczna. Podczas spotkania w Krzemionkach szukaliśmy wyjścia kompromisowego, by zagospodarować kopaliny i jednocześnie uczestniczyć w tworzeniu miejsca archeologicznego z ciekawą historią.
Dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Andrzej Przychodni nie ukrywał, że podejmuje działania inicjujące, bo samorządy są zobowiązane tworzyć park kulturowy. To zresztą jest warunek związany z wpisem na Listę UNESCO. Muszą być zapewnione strefy buforowe dla zabytków objętych wpisem, bo to jest forma ich ochrony.
Katarzyna Piotrowska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie, która na bieżąco nadzorowała sporządzanie wniosku do UNESCO, chwaliła udział przedstawicieli innych parków kulturowych w spotkaniu i zwracała uwagę na konieczność utworzenia strefy ochrony do 2020 r. To jednocześnie budowa kręgu współpracy między rożnymi jednostkami.
W województwie świętokrzyskim tylko Końskie utworzyły takie miejsce, jednak to Krzemionki są zabytkiem na skalę światową, na które skierowane są oczy światowego komitetu UNESCO. Mówiła o tym świętokrzyski konserwator zabytków w Kielcach, Anna Żak-Stobiecka.