Komisja do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w mieście i gminie Ożarów zajmuje się problemem osób uzależnionych, przemocą w rodzinie. Jej program co roku uchwala Rada Miejska.
Komisja stanowi ciało doradcze, opiniotwórcze. Merytoryczne rozwiązywanie problemów alkoholowych należy do Urzędu Miejskiego. -Realizujemy program i podjętą uchwałę – mówi przewodniczący komisji, Marcin Kwieciński. - Prowadzimy rozmowy z osobami, które mają problem z alkoholem, przemocą. Zgłaszają je rodziny, my je wzywamy. To jest kilkadziesiąt osób i kilkadziesiąt problemów w ciągu roku. Prowadzimy rozmowy motywujące. Uczymy postaw asertywnych, postaw odmowy. Mówię „nie”, gdy koledzy proponują mi alkohol. Chodzi o umiejętność odmawiania. Spotykamy się cyklicznie, w zależności od potrzeb, zazwyczaj 5-6 razy w roku.
Komisja ustala punkty sprzedaży alkoholu. Na terenie miasta i gminy jest ich obecnie około 90. To duży problem, bo w kraju istnieje silne lobby piwowarskie i alkoholi wysokoprocentowych. Ostatnio komisja spotkała się z Komisją do Spraw Sportu, Turystyki, Zdrowia Rady Miejskiej. Rozmowa należała do owocnej i potrzebnej, bo przybyło wielu nowych radnych.
Profil swej działalności komisja wypracowała już przed laty. W budynku Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Mazurkiewicza 19 znajduje się Klub Abstynenta „Aster”, który zaprasza osoby uzależnione i ich rodziny na bezpłatne porady. Psycholog przyjmuje w poniedziałki od godziny 15 do 17 w Pokoju Interwencji Kryzysowej na pierwszym piętrze, prawnik - w ostatni piątek miesiąca od godziny 15 do 18.
W Punkcie Przeciwdziałania Przemocy można uzyskać porady od poniedziałku do piątku w godzinach od 14 do 20. Zgłaszające się osoby uzależnione i współuzależnione mogą uzyskać bezpłatne porady i informacje dotyczące możliwości i sposobów leczenia uzależnień, telefon zaufania – 15 8610 372 czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 14 do 22.
W punkcie konsultacyjno-informacyjnym przyjmuje terapeuta uzależnień we wtorki od godziny 15 do 18. W budynku przy ulicy Mazurkiewicza 19 odbywają się też zajęcia dla dzieci w świetlicy.
Ogólnopolskie telefony wsparcia: Telefon Pomarańczowa Linia – 801 140 068, telefon Dopalacze – 800 060 800.
Mitingi odbywają się: we wtorki o godzinie 18 Grupa AA „Maj” (osoby uzależnione), w środy o godzinie 18 – Grupa AA Pokora (osoby uzależnione), w piątki o godzinie 16 – Grupa AI – Anon (osoby współuzależnione, żony, mężowie, partnerzy, członkowie rodzin uzależnionych).