Z dużym zainteresowaniem odbyło się oddanie po modernizacji sali koncertowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury imienia Aleksandra Patkowskiego w Ożarowie. Prace kosztowały 1,5 mln zł, z czego 500 tys. zł pochodziło z Urzędu Marszałkowskiego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, wniosek w ramach osi priorytetowych 1-7 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.
Spotkanie rozpoczął występ Zuzanny Pastuszki, podopiecznej instruktora MGOK Sławomira Lutyńskiego, która brawurowo wykonała kilka przebojów muzyki rozrywkowej i otrzymała zasłużone brawa, wyrazy uznania. Dyrektor MGOK Marian Sus powiedział podczas inauguracji, że zrealizowany projekt zwiększy dostępność do zasobów kultury, poszerzy ofertę kulturalną dla mieszkańców gminy, powiatu i województwa. Możliwa będzie także większa liczba imprez kulturalnych, co wpłynie na rozwój miasta i regionu. - To miejsce mieszkańcy uważają jako drugi dom, gdzie można spełniać swoje marzenia, realizować swoje plany – podkreślała instruktor MGOK, Teresa Opałka. - Tutaj swoje miejsce może znaleźć każdy.
– Sala miała wiele dysfunkcji i postanowiliśmy ją zmodernizować, by stworzyć maksymalny komfort dla widzów i osób występujących na scenie – powiedział podczas otwarcia sali burmistrz Marcin Majcher, który powitał wszystkich serdecznie i wyraził zadowolenie ze spotkania w odnowionej sali. - Nie żałujemy kwot finansowych, które ponieśliśmy. Cieszymy się, że w takim stanie mamy teraz ten obiekt. Wierzymy, że na tej scenie będą się odbywały ciekawe, interesujące występy i będziemy mogli wypromować wielu młodych artystów, począwszy od naszej wspaniałej Zuzi Pastuszki, poprzez wielu innych młodych wykonawców. Kłaniam się także naszym seniorom, którzy też będą mogli się tu prezentować.
Z gości zaproszonych głos zabrał poseł na Sejm RP, Kazimierz Kotowski, który przypomniał, że przez wiele lat uczestniczył w spotkaniach odbywających się w domu kultury. Z szacunkiem mówił o ułożeniu w gminie tych wszystkich zadań, dróg, rewitalizacji, kanalizacji, które były dofinansowywane ze środków unijnych, z RPO, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego. Pogratulował inwestycji burmistrzowi i dyrektorowi i podarował im swój, wydany ostatnio bogato ilustrowany album „Jestem synem tej ziemi”.
Za zaproszenie podziękował burmistrzom poseł Andrzej Kryj, który wyraził uznanie dla talentu Zuzanny Pastuszki. Powiedział, że Ożarów będzie znany nie tylko z cementowni, ale i ze wspaniałych artystów, wychowanków domu kultury. Starosta opatowski Tomasz Staniek podziękował samorządowi za wyławianie talentów wśród młodzieży. Poziom młodych artystów z Ożarowa jest zawsze bardzo wysoki, bo sprzyja tu sztuce klimat. Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej imienia Witolda Gombrowicza w Kielcach, Andrzej Dąbrowski z dumą mówił o osiągnięciach gminy w kulturze, sięganiu do źródeł, dokumentowaniu dawnych zwyczajów, promowaniu młodych talentów.
W drugiej części uroczystości z koncertem wystąpił z zespołem Alberto Amati, który wykonał największe włoskie przeboje.
W spotkaniu, oprócz osób już wymienionych, uczestniczyli radni powiatu opatowskiego, samorządowcy z sąsiednich i zaprzyjaźnionych gmin, radni miejscy Ożarowa, dyrektorzy z sąsiednich domów kultury, ksiądz kanonik Jan Ziętarski, członkowie zarządu firmy Cement Ożarów SA, Marek Surowiec, Tadeusz Gralec, były długoletni dyrektor do spraw technicznych, Marek Soboń, były dyrektor do spraw marketingu, Andrzej Szymański, dyrektorzy firm i instytucji gminy Ożarów, przedstawiciele ożarowskich przedsiębiorców, projektant inwestycji Tomasz Mazur, wykonawcy Elżbieta i Andrzej Bednarscy, Szymon Gorazda, Mieczysław Sznajder, Grzegorz Cieszkowski, Janusz Jakubowski.
Projekt modernizacji pod nazwą „Modernizacja budynku MGOK w Ożarowie, szansą na zwiększenie oferty kulturalnej” obejmował kompleksowy remont sali koncertowej, wymianę pokrycia dachowego ze sprawdzeniem stanu technicznego dachu, wymianę całej instalacji elektrycznej, powiększenie sceny, wymianę wykładziny podłogowej oraz wymianę foteli. Zakres prac obejmował również poprawienie akustyki i dostosowanie obiektu do aktualnych, najnowszych przepisów bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Część nowych urządzeń zostało zakupionych ze środków bieżących domu kultury.