Tegoroczne Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie odbyły się w Opatowie. Powiat opatowski licznie i barwnie reprezentowała gmina Ożarów z burmistrzem Marcinem Majcherem i przewodniczącą Rady Miejskiej Haliną Dragan.
To nie był łatwy rok
- Przybyliśmy na dożynki ze swoim wieńcem dożynkowym, aby w obecności naszych sąsiadów, znajomych, przyjaciół podziękować naszym rolnikom za całoroczny trud, za ich pracę, wysiłek, za to, że na naszych stołach nie brakuje nam chleba - powiedział podczas dożynek burmistrz Marcin Majcher. – W naszej gminie to nie był rok łatwy, nie brakowało przymrozków, suszy. W niektórych terenach wystąpiło gradobicie, straciliśmy plony. Rok nie był udany dla wszystkich. Plony wypadły średnio.
Barwnie prezentowała się podczas dożynek gmina Ożarów. Na scenę wyszła grupa folklorystyczna, która tworzyły zespoły śpiewacze działające przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury imienia Aleksandra Patkowskiego: Ożarowiacy, Nowianecki, Lasocianie oraz kapele – Ożarowskie Andrusy i Kapela Morki. W skład delegacji wieńcowej weszli: członek Zarządu Województwa Mariusz Gosek, starosta opatowski Tomasz Staniek, wicestarosta Małgorzata Jalowska, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Opatowskiego Adam Roszczypała, burmistrz Ożarowa Marcin Majcher, zastępca burmistrza Paweł Rędziak, przewodnicząca Rady Miejskiej Halina Dragan, kierownik Referatu Rolnictwa, Gospodarki Gruntami Urzędu Miejskiego, Tomasz Pietras, wójt Lipnika Andrzej Grządziel, zastępca wójta Wojciech Zdyb, przewodniczący Rady Gminy Stanisław Mazur.
Odpowiedzialność polskiego rolnika
Podczas mszy świętej w Kolegiacie św. Marcina z Tours biskup senior diecezji sandomierskiej Edward Frankowski mówił o odpowiedzialności polskiego rolnika, o jego przywiązaniu do ziemi, tradycji, wiary. - Odpowiedzialność za ziemię i mieszkańców wsi to część odpowiedzialności za nasze polskie państwo – podkreślił. - Rolnictwo to nie prywatna sprawa, ale to dobro całego narodu.
Ksiądz biskup poświęcił wszystkie wieńce diecezjalne i powiatowe, które były prezentowane wokół świątyni. Na scenie w rynku marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który dożynki objął patronatem narodowym w 100-lecie odzyskania niepodległości.
Gości dożynek powitali starosta opatowski Tomasz Staniek, wicestarosta Małgorzata Jalowska, burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski. Poseł, wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka odczytała list od Premiera RP Mateusza Morawieckiego.
Po oficjalnych powitaniach, życzeniach i podziękowaniach starostowie dożynek Edward Kupiec ze Strzyżowic spod Opatowa oraz Renata Jędrzejewska z podopatowskich Wojciechowic przekazali marszałkowi Andrzejowi Bętkowskiemu dorodny bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów. Rozpoczął się tradycyjny obrzęd dożynkowy przygotowany przez Wojewódzki Dom Kultury z udziałem delegacji powiatowych, które ośpiewały i obtańczyły swoje wieńce wyłonione w rywalizacji na swoim szczeblu.
Marszałek Andrzej Bętkowski podziękował rolnikom za tegoroczne zbiory, za bezpieczeństwo żywnościowe Polski, Polaków.
Najlepsi w konkursach
W konkursie „Piękna i Bezpieczna Zagroda – Przyjazna Środowisku” pierwsze miejsce zdobyło gospodarstwo Alicji i Kamila Majcherów z gminy Wodzisław, powiat jędrzejowski, drugie – gospodarstwo Lucyny i Grzegorza Warzechów z gminy Pacanów, powiat buski, trzecie – gospodarstwo Elżbiety i Jacka Mikułków z gminy Nowa Słupia, powiat kielecki. W konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kategorii ekologiczne gospodarstwo towarowe zwyciężyli Gabriela i Krzysztof Królowie z Brześcia, gmina Bliżyn w kategorii ekologia, środowisko – Agata Machocka z Cisowa, gmina Daleszyce. Z kolei konkursie „Świętokrzyski Rolnik Roku 2019” w kategorii do 10 ha wygrał Jacek Czekaj, do 30 ha – Lucyna Kukulska, obydwoje z powiatu kieleckiego, powyżej 30 ha – Adam Świtała z powiatu włoszczowskiego. W konkursie na najpiękniejszy wieniec wygrał powiat sandomierski, który reprezentować będzie nasze województwo na Dożynkach Prezydenckich w Spale.
Na opatowskim rynku nie brakowało świętokrzyskiej kultury i folkloru. Swoje wyroby, propozycje zaprezentowali świętokrzyscy artyści ludowi, twórcy rękodzieła, a także regionalne instytucje kulturalne. Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach przedstawił widowisko pod nazwą „Świętokrzyskie igrce”, na scenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Morawica”. Prezentowali się lokalni wokaliści, występowały ludowe zespoły śpiewacze, taneczne, instrumentalne. Gwiazdą wieczoru była grupa „Brathanki”.