Piękna pogoda towarzyszyła tegorocznym dożynkom gminnym w Lasocinie, gmina Ożarów. Wcześniej mieszkańcy uczestniczyli we mszy świętej w miejscowym kościele.
Bochen z tegorocznych ziaren
Uroczystości na błoniach rozpoczęły się od odegrania „Roty”. Starostowie dożynek, Zofia Stawiarska z Sobótki i Janusz Żak z Glinian, przekazali na scenie burmistrzowi Marcinowi Majcherowi dorodny, tradycyjny bochen chleba.
- Dziękuję za owoc naszej ziemi, chleb wypieczony z tegorocznych plonów – odpowiedział burmistrz. – Przyrzekam dzielić go równo i sprawiedliwie, by nikomu w naszej gminie go nie zabrakło.
Burmistrz Marcin Majcher podziękował rolnikom za ciężką pracę, za trud i wysiłek włożony w uzyskanie obfitych plonów. Podziękował też proboszczom, księdzu Janowi Ziętarskiemu i księdzu Mirosławowi Frączkowi za odprawione msze. Powitał przybyłych gości, radnych, prezesów firm, zakładów. Mieszkańcy spróbowali, jak smakuje chleb z tegorocznych zbiorów.
Czas siewów, czas plonów
Zanim zostały ośpiewane wieńce głos zabrali przybyli goście. Poseł na Sejm RP Kazimierz Kotowski przypomniał, że 2019 rok to rok 20-lecia samorządu powiatowego. W przyszłym roku będzie 30 rocznica powstania Polski samorządowej. Ten rok z kolei to także rok 45-lecia mojej pracy zawodowej. Poseł podziękował wszystkim, którzy w samorządzie gminy Ożarów współpracowali z powiatem.
– Tak jak był czas siewów, pielęgnacji, tak jest czas plonów – powiedział poseł - Dzisiaj podsumowujemy i dziękujemy tym, którzy swoje życie zawodowe związali z uprawą roli. To nasza żywność, polska żywność, zdrowa, ekologiczna była i jest podstawą egzystencji naszego narodu i kraju, podstawą naszego eksportu. Dziękuję rolnikom, sadownikom za wszystkie te działania, które dawały szanse na modernizację i przekształcenia w gospodarstwach rolnych, sadowniczych. Życzę, by w rolnictwie, samorządzie działo się coraz lepiej. Dziękuję za tyle lat współpracy.
Wicestarosta Małgorzata Jalowska w imieniu Zarządu Powiatu i rady Powiatu podziękowała rolnikom za ciężką pracę, Kołom Gospodyń Wiejskich - za pielęgnowanie pięknej tradycji.
Podziękowanie za trud
21 wieńców uplotły sołectwa na dożynki, wszystkie zostały ośpiewane na scenie przed publicznością. Jako pierwsza przedstawiła się grupa wieńcowa, Ożarowiacy, która od początku związana jest z dożynkami Ożarowa. Wieniec wykonała Janina Bańcer. Następnie przedstawiały się grupy wieńcowe z Lasocina, Binkowic i następne po kolei. Na dożynki sołectwa przygotowały 10 stoisk.
- W urokliwym zakątku naszej gminy dziękujemy wam, drodzy rolnicy, za waszą prace, pełna troski o plon, jaki wydalą ziemia – zwrócił się burmistrz Marcin Majcher do rolników. – W tym roku gminę naszą nawiedziły niesprzyjające rolnictwu warunki atmosferyczne. Wiosenne przymrozki przyniosły straty w sadownictwie. Znaczne gradobicie zniszczyło rzepak i proso, a w pozostałych uprawach spowodowało znaczne szkody.
Burmistrz Marcin Majcher podkreślił, że dzięki bardzo dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim, z marszałkiem Andrzejem Betkowskim udaje się realizować wiele inwestycji, które zapewniają komfortowe warunki życia społeczności wiejskiej. W pogoni za postępem cywilizacyjnym realizowany jest System szerokopasmowej Sieci Internetowej. W tym roku rozpocznie się wymiana oświetlenia na terenie całej gminy na ledowe. Burmistrz podziękował wojewodzie Agacie Wojtyszek za pomoc w budowie dróg lokalnych oraz poprawę bezpieczeństwa na drogach przebiegających przez wąwozy i osuwiska. Podziękował też staroście Tomaszowi Stańkowi za inwestycje na drogach powiatowych oraz owocną współpracę.
Zagrody nagrodzone
W rozstrzygniętym podczas dożynek konkursie „Piękna i bezpieczna zagroda, przyjazna środowisku” grupa gospodarzy otrzymała nagrody i wyróżnienia. Pierwsze miejsce zdobyli Grażyna i Henryk Siejkowie z Jakubowic, drugie - Małgorzata i Leszek Skrzyńscy z Maruszowa. Nagrody i podziękowania otrzymali również pozostali uczestnicy konkursu: Bożena i Leszek Mikosowie z Tomin, Kinga i Tomasz Czerwińscy z Janikowa oraz Renata i Jarosław Skrok z Przybysławic. Komisja konkursowa wytypowała do drugiego etapu, powiatowego, gospodarstwo Grażyny i Henryka Siejków z Jakubowic.
W części artystycznej wystąpiły kapele i zespoły w Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury imienia Aleksandra Patkowskiego, zespoły śpiewacze - Sobowiacy, Lasocianie,, Koło Gospodyń Wiejskich Wyszmontów, grupa Sławomira Lutyńskiego Seven Heaven. Na cenie występowała Malwina Mroczek ze Stalowej Woli. Gwiazdą wieczoru był Łukash. Zabawa taneczna odbywała się w rytmach zespołu CDN
W dożynkach uczestniczyli miedzy innymi: kierownik działu agrotechnicznego obsługi rolnictwa Stanisław Cabaj, członek Zarządu Powiatu Andrzej Gajek, radni powiatu – Bogusław Włodarczyk, Bożena Kornacka, kierownik Sławomir Wielgus, komendant powiatowy policji, Ryszard Kołomański, komendant Komisariatu Policji w Ożarowie, Zbigniew Gaweł, komendant powiatowy straży pożarne w Opatowie, Sylwester Kochanowicz, wójtowie i burmistrzowie okolicznych gmin, radni Rady Miejskiej na czele z przewodniczącą Haliną Dragan, kierownicy jednostek podległych gminie, dyrektorów szkół, przyjaciele gminy, wiceprezes cementowni Tadeusz Gralec, były prezes cementowni Andrzej Ptak, wiceprezes Marek Soboń, prezes Spółdzielni „Nadwiślanka” Bartłomiej Kwaśniak, szef firmy Remondis, Hubert Januszewski.
Starostowie
Janusz Żak (lat 60) rolnik ze wsi Gliniany. Własne gospodarstwo z żoną Żanetą posiada od 39 lat. Początkowo był to areał 9 ha gruntów ornych, które przekazali mu rodzice. Obecnie gospodaruje na 38 ha ziemi własnej i 13 ha dzierżawionej. Gospodarstwo ukierunkowane jest na hodowlę bydła mlecznego i produkcję roślinną (pszenżyto, jęczmień, proso i gryka). Na terenie gminy istnieje niewiele gospodarstw rolnych zajmujących się produkcją mleka. Niska opłacalność, ogrom codziennej pracy przy zwierzętach i uciążliwe zapachy w obejściu, nie zachęcają do wyboru tego kierunku gospodarowania. Ciągłym marzeniem rolnika jest wyższa, bardziej opłacalna cena za mleko – rekompensująca trud produkcji.
Zofia Stawiarska (lat 58) wraz z mężem Wiesławem wspólnie od roku 1985 na gruntach otrzymanych od rodziców oraz dokupionych prowadzą gospodarstwo rolne we wsi Sobótka. Od kilku lat jest to rodzinne gospodarstwo prowadzone wspólnie z synami Jakubem i Przemysławem. Na powierzchni ponad 30 ha uprawiają rzepak, zboża, buraki cukrowe, ziemniaki i warzywa. Na małych powierzchniach ok. 1 ha znajdują się jabłonie i leszczyna. Rodzina zajmuje się również uprawą ogórka pod osłonami, który przynosi im pierwszy dochód w roku kalendarzowym. Następczą uprawą po ogórkach już prawie od 20 lat jest chryzantem. Tym samym tunele foliowe są w pełni wykorzystane i czasem przynoszą opłacalny dochód.