Ukazała się książka „Ożarów. Kalendarium dziejów miasta do 1989 roku”, podtytuł „Jubileusz 450-lecia nadania praw miejskich 1569-2019”. To piąta już kolei publikacja z cyklu „Ziemia ożarowska”.
- Wydając wcześniejsze publikacje dotyczące gminy Ożarów, staraliśmy sięgać po nowe materiały – mówi burmistrz Marcin Majcher. - Wydawało nam się, że ujawniliśmy już wszystkie źródła. Tymczasem znalazły się kolejne bardzo ciekawe dokumenty w archiwach w Radomiu, Ożarowie Mazowieckim i w innych ośrodkach, w których relacje z minionych okresów gminy Ożarów są bardzo ciekawe.
Burmistrz podkreśla, że wykorzystując jubileusz 450-lecia praw miejskich Ożarowa, gmina postanowiła wydać kolejną publikację, w której niektóre tematy są uszczegółowione i gdzie znajduje się bardzo wiele ciekawych informacji o pradziejach Ożarowa. Od 1569 r., czyli uzyskania praw miejskich, miejscowość znajduje się na mapie kraju, na mapach gospodarczych, politycznych, historycznych. Stąd też ta publikacja zawiera wiele tematów nawiązujących do tego okresu.
W monografii znajdują się bardzo ciekawe historyczne dokumenty, które nie były wcześniej publikowane lub były przedrukowane jedynie we fragmentach. Czytelnik znajdzie tutaj między innymi przywileje ożarowskie z XVI wieku, Księgę Burmistrzów Ożarowa z XVII wieku czy statystyczny opis miasta z 1860 r. Interesujący jest także wpis Józefa Piłsudskiego, który dotyczy pobytu w Ożarowie i jego okolicach. To nigdy wcześniej niepublikowany rękopis „Ożarów” Józefa Piłsudskiego z 1915 r. Tekst pisany był w Sulejówku. Rękopis obecnie znajduje się w Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
Autorem publikacji jest dr Roman Chyła z Sandomierza. O oprawę graficzną zadbał Marian Sus, dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Ożarowie. Publikacja ukazała się w nakładzie tysiąca egzemplarzy i będzie można ją nabyć 11 listopada, kiedy odbędzie się oficjalna promocja.