W sobotę 18 maja mieszkańcy Gminy Ożarów, Sołectwa Czachów uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej 156 rocznicę bitwy pod Jeziórkiem. Do krwawego starcia doszło 5 maja 1863 r. na leśnej polanie pomiędzy Ostrowcem Św. a Bałtowem. Oddziały pułkownika Dionizego Czachowskiego zostały zaatakowane przez rosyjską piechotę dowodzoną przez majora Ilie Klewcowa. Powstańcy odparli atak po czym rozgromili wrogie ugrupowanie. W bitwie zginął mjr Klewcow, trzech oficerów oraz 90 żołnierzy. Polacy stracili ośmiu powstańców w tym dwóch oficerów.
W maju 2013roku odbyła się uroczystość nadania imienia polanie leśnej im "Dionizego Czachowskiego". Odsłonięto i poświęcono również pamiątkowy obelisk z wykutą tablicą. Przez kolejne lata na pamiątkę tego wydarzenia odbywają się uroczystości patriotyczne- religijne. W ubiegłym roku nadano imię "Dionizy" pomnikowi przyrody- dębowi rosnącemi na polanie.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Św. Adam Podsiadło powitał uczestników. Mszę Św. celebrował kapelan Nadleśnictwa ksiądz kanonik Dariusz Kowalski proboszcz parafii Świętego Jana Pawła II w Ostrowcu Św. Ks. Dariusz pełnił posługę wikarego w naszej ożarowskiej parafii. Pierwszy raz uczestniczyliśmy w Mszy Św. odprawianej na leśnej polanie. Szumu drzew i śpiew ptaków nadawał jeszcze bardziej nastrojową oprawę ceremonii. Po mszy polowej głos zabrał emerytowany Nadleśniczy Nadleśnictwa Dobieszyn Jan Chryzostom Czachowski. Potomek Dionizego Czachowskiego podkreślił, że w jego domu często wspomina się zasługi bohaterskiego przywódcy Powstania Styczniowego. Poseł na Sejm RP Andrzej Kryj wspomniał o waleczności powstańców styczniowych o obojętności zachodnich mocarstw wobec tych walk. Powiedział, że ta zwycięska walka w kontekście wszystkich walk powstańczych była prowadzącą do niepodległości ojczyzny. Odczytano list od nieobecnego na uroczystości senatora Jarosława Rusieckiego. Wojewoda Agata Wojtyszek podczas wystąpienia wspomniała o bohaterskich czynach powstańców styczniowych walczących o niepodległość ojczyzny. Historyk Dariusz Kaszuba podkreślał, że w tym miejscu odbyła się najważniejsza walka Dionizego Czachowskiego. To był największy sukces pułkownika. Nadleśniczy Adam Podsiadło który miał patronat nad tym wydarzeniem dodał, że las zawsze dawał schronienie walczącym o niepodległą Polskę. Pamięć o bohaterach i ich czynach nie zaginie. Po zakończonych przemówieniach, złożono wieńce pod pomnikiem. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie pod dębem "Dionizym" Uroczystość zakończyła się powstańczym ogniskiem.
W uroczystości wzięliśmy udział dzięki uprzejmości Pana Nadleśniczego Nadleśnictwa Ostrowiec Św. Adama Podsiadło oraz Pana Leśniczego Leśnictwa Sudół Andrzeja Borowca. Dla mieszkańców Czachowa była to ważna lekcja historii o dzielnym pułkowniku. Według legendy nazwa naszej wsi pochodzi od nazwiska dzielnego wodza. Po tragicznej śmierci Czachowskiego w 1863 r, siostra Dąbrówka podarowała ziemie siedmiu najdzielniejszym żołnierzom. W tym miejscu zaczyna się historia naszej "Małej Ojczyzny".
Tego dnia zwiedziliśmy również Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki. Miejsce to znajduje się na Liście Informacyjnej Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Beata Kwiecińska