W niedzielę, 28 kwietnia, w Nowem odbyło się Święto Kwitnącej Wiśni. Mimo nie najlepszej pogody, dopisała publiczność, występy i prezentacje cieszyły się dużym powodzeniem.
- Dzisiejsze święto jest takim ukoronowaniem waszej całorocznej pracy, wysiłku, który wkładacie w to, aby wiśnia nadwiślanka zaistniała na rynku krajowym – powiedział podczas uroczystego otwarcia burmistrz Marcin Majcher. - Jesteście producentami najwspanialszego owocu, wiśni nadwiślanka, której nazwa jest chroniona w Unii Europejskiej. To unikatowy produkt, który macie przyjemność produkować. Mam nadzieję, że najbliższe lata doprowadzą do istotnych zmian. Wreszcie ten unikatowy produkt będzie objęty specjalną dopłatą jak to się często dzieje w innych krajach. To spowoduje, że wiśnia nadwiślanka będzie opłacalna na naszym rynku.
Prezes Spółdzielni Producentów Owoców i Warzyw Nadwiślanka w Ożarowie, Bartłomiej Kwaśniak, powitał wszystkich gości i życzył miłego pobytu. - To nie tylko święto, ale także cykl wykładów o sadownictwie, miejsce spotkań artystycznych w gminie, która wszechstronnie rozwijała się i się rozwija – powiedział poseł na Sejm RP, Kazimierz Kotowski. - To tutaj pokazano, jak należy układać relacje między samorządem, gospodarką i innymi elementami, płaszczyznami, które tworzą lokalną społeczność, małą ojczyznę. Dzisiaj możemy tutaj się cieszyć i pokazywać producentów, ludzi, którzy związali swój los i swoich rodzin z produkcją wiśni nadwiślanki.
W imieniu posła Andrzeja Kryja członek Zarządu Powiatu Opatowskiego Andrzej Gajek podziękował sadownikom za trud włożony w produkcję wiśni. Wyraził przekonanie, że ten rok w sensie finansowym będzie o wiele lepszy niż poprzedni i opłacalność produkcji wzrośnie.
- Powinniście czuć się wyróżnieni z tego powodu, że takie święto jest tylko u was, ponieważ tutaj znajduje się zagłębie wiśni – zwrócił się do sadowników starosta opatowski Tomasz Staniek. - Jest tu wiśnia nadwiślanka, która tutaj właśnie wyrosła. Rolnik powinien mieć zabezpieczenie i już dzisiaj wiedzieć, w jakiej cenie będzie sprzedawał produkty. Jako starosta opatowski pod koniec roku powołam inkubatory przedsiębiorczości rolnej, gdzie będzie też miejsce dla waszej grupy producenckiej.
Radny powiatowy, były starosta opatowski Bogusław Włodarczyk podziękował za trud, za produkcję, za dobre słowo, za życzliwość, za lata współpracy. Kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opatowie, Artur Lis pogratulował sadownikom codziennej pracy. W inauguracji święta uczestniczyli między innymi wójtowie i burmistrzowie okolicznych gmin: Tarłowa - Tomasz Kamiński, Zawichostu – Katarzyna Kondziołka, Wojciechowic - Szymon Sidor. Pojawił się także były wiceprezes cementowni Marek Soboń z małżonką.
Do południa w części szkoleniowej z wykładami wystąpili przedstawiciele Uniwersytetu Rolniczego z Krakowa. Dr habilitowana Monika Bieniasz mówiła o innowacyjnym sposobie wykorzystania owoców, w szczególności wiśni, prof. dr habilitowany Stanisław Mazur – o bezpiecznej ochronie wiśni, mgr Krzysztof Gasparski z firmy Procom Polska – o nawożeniu. Kierownik KRUS z Ożarowa, mgr Anna Szewczyk przedstawiła zakres bezpieczeństwa stosowania środków, którym zajęła się jej jednostka terenowa.
Tradycyjnie podczas uroczystości odbył się konkurs plastyczny „Kwitnący sad wiśniowy”. Jury, burmistrz Marcin Majcher, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Marian Sus, postanowiło przyznać pierwszą nagrodę 7-letniemu Wiktorowi Cielebąkowi, drugą – 5-letniej Nikoli Stalmach, trzecią – 7-letniemu Dawidowi Stalmachowi, czwartą – 10-letniej Malwinie Relidze. Wyróżnienia otrzymali: 6-letni Dominik Górski, 13-letnia Karolina Pawłowska, 8-letnia Blanka Górska.
W części artystycznej nie zabrakło gier i konkursów z nagrodami dla dzieci, występów lokalnych kapel i grup wokalnych, a także występów zespołów folklorystycznych z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ożarowie. Na scenie występowały grupy: Kapela Morki, Ożarowiacy, Nowianecki, Lasocianie, Sobowiacy. Gwiazdą wieczoru był zespół „DeJw”. O godzinie 20 rozpoczęła się zabawa taneczna, na której zagrał zespół „Sk-1”.
Tradycyjnie już dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa najnowszego sprzętu sadowniczego, kiermasz dzieła ludowego, stoiska handlowe, prezentacja firm.